DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - JANUSZA KORCZAKA

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" Janusz Korczak.

W środę 24 maja w budynku szkoły przy ulicy Bytnara 7 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły. Uczniowie mieli okazję poznać postać Janusza Korczak, wielkiego przyjacielem dzieci, który przyznawał im prawa równe prawom dorosłych. Uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli wzbudziły zaprezentowane zabawy z przed lat takie, jak gra w gumę, skakanie na skakance oraz dziecięce wierszyki wyliczanki.

Ewa Linkiewicz

„Świat kolorem malowany” - wystawa prac plastycznych

ŚWIAT KOLOREM MALOWANYW Miejskiej Bibliotece Publicznej, filia nr 17 w Opolu prezentowane są prace plastyczne uczniów klasy IIIB, IVB oraz VIb naszej szkoły podstawowej. Prace zostały wykonane w ramach realizacji w innowacji pedagogicznej zatytułowanej „Arte - sensoryka dla dzieci ze specyficznymi trudnościami”. Wystawę pod tytułem „Świat kolorem malowany” można oglądać od 29 maja do 16 czerwca 2023r.

Ewa Linkiewicz

Dzień kolorów

18 maja w naszej szkole na ul. Książąt Op.21 było bardzo kolorowo. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "Dniu kolorów". W tym dniu było wiele atrakcji. W dobry, kolorowy nastrój wprowadziła nas Dr Fantazja z Fundacji Dr Clown- były i magiczne sztuczki i tańce-wiwijańce. Po zabawowej animacji mieliśmy możliwość wejścia w taneczny ,kolorowy świat i oglądać popisy taneczne Zespołu tanecznego "Fokus". Po tańcach i występach na wszystkich czekała świetna zabawa na wielkim,kolorowym dmuchańcu. Na koniec imprezy odbył się pokaz kolorowych animacji z użyciem rac świetlnych i kolorowych proszków holli.

W Stumilowym Lesie

22 maja klasy III c i IV b wyruszyły do "Stumilowego lasku", do Żyrowej, położonego u stóp Góry Św. Anny. W Stumilowym Lasku mieliśmy okazję przypomnieć sobie najzabawniejsze postacie z bajek dla dzieci, przemierzając las wagonikami. Po przejażdżce odwiedziliśmy "Western City", gdzie nabyliśmy umiejętności strzelania z łuku. Na koniec bawiliśmy się w Stumilowym lasku, połączonym z placem zabaw i wieloma atrakcjami. W towarzystwie znakomitej pogody spędziliśmy bardzo udany dzień i wzmocniliśmy naszą kondycję fizyczną. Zmęczeni, ale w dobrych humorach powróciliśmy do szkoły.

Marta Falecka

22 maja DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Praw Zwierząt. Data ta nawiązuje do uchwalenia 22 maja 1997 roku przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Ustawa o ochronie zwierząt była pierwszym aktem prawnym w Polsce, który regulował postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi.

Jej przyjęcie poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt. Inicjator – organizacja ekologiczna o nazwie „Klub Gaja” – zebrał pod rezolucją w sprawie uchwalenia ustawy 600 tys. podpisów.

Więcej praw

W roku 2011 ustawa o ochronie zwierząt została znowelizowana, a szczególne zmiany dotyczyły zwiększenia kar za okrutne obchodzenie się ze zwierzętami oraz zabronienia trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób zadający im ból i ograniczający ich ruchy dłużej niż 12 godzin.

Zwierzęta są nieodzownym elementem przestrzeni, w której przyszło nam żyć. Powinniśmy je traktować z szacunkiem i zrozumieniem nie tylko od ich święta, ale na co dzień.
Pamiętajmy o tym zawsze!

Czytaj pełny artykuł 

Nauka tańca

22 maja 2023 roku w budynku szkoły przy ulicy Bytnara „Rudego” 7 odbyło się spotkanie z Panią Pauliną Kwiatkowską, instruktorką ze Szkoły Tańca Tropicana w Namysłowie. Pani Paulina opowiedziała nam kilka słów o bachacie, a następnie nauczyła kroków. Taniec bardzo spodobał się zarówno starszym jak i młodszym uczniom. Aktywnie i miło rozpoczęliśmy nasz tydzień nauki. Pogoda i humor wszystkim dopisały. Bardzo dziękujemy Pani Paulinie i Szkole TańcaTropicana w Namysłowie! Już nie możemy doczekać się następnego spotkania. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „W zdrowym ciele zdrowy duch! Dieta oraz ruch”.

Beata Tileczek

Wizyta w Fundacji Dom

Uczniowie klas III A i III E wraz z wychowawczyniami – panią Joanną Uchacz i panią Hanną Włodarską-Szczepańską, dzięki pani Beatce Rogóż-Boguckiej, mieli przyjemność odwiedzić Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Dom w Opolu. Przemiła Pani Dyrektor oprowadziła wychowanków po budynku, w którym znajduje się szereg dobrze wyposażonych pracowni. Są to między innymi: sala rehabilitacyjna, pracownia komputerowa, artystyczna, gospodarstwa domowego, ceramiczna i techniczna. Wszyscy mogli podziwiać wspaniałe prace, które wykonali uczestnicy warsztatów pod okiem swoich opiekunów. Niektóre z nich można podziwiać i kupić w Galerii Biały Kruk w Opolu. Uczniowie poznali również zasady i regulamin tam panujący oraz mogli spotkać się z koleżankami i kolegami – absolwentami naszej szkoły, z czego najbardziej ucieszyli się.

                                                                           Hanna Włodarska-Szczepańska

Lekcja biblioteczna

19 maja klasy IVd, IVe, IVf i Vd wzięły udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 17 w Opolu. Tematem przeprowadzonych zajęć były… „Robaczki”. Podczas lekcji uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowiadań i wierszy o robaczkach, a czasem ilustrowali ich treść odpowiednimi rekwizytami. Na zakończenie zajęć, w części praktycznej, wykonali zadania z wykorzystaniem tematycznych kart pracy. Udział w tych zajęciach poszerzył ich wiedzę o ciekawym świecie zwierząt.

Iwona Kownacka

Wycieczka do Zamku w Mosznej

12 maja klasy IVd, IVe, IVf i Vd wybrały się na wycieczkę do Zamku w Mosznej. Kiedy uczniowie dojechali na miejsce, duże wrażenie zrobił na nich bajkowo wyglądający zamek z malowniczymi wieżyczkami. Wszyscy uczestnicy wycieczki zrobili sobie wiele fotografii na jego tle. Następnie uczniowie udali się do zamkowego ogrodu, aby spacerując alejkami podziwiać pięknie kwitnące azalie i różaneczniki. Po spacerze wszyscy udali się do kawiarni na zasłużoną porcję lodów. Podczas pobytu uczestnikom dopisywał humor i na pewno długo wspominać będą ten miło spędzony czas.

Iwona Kownacka

Z wizytą w "Magnolii"

Dnia 17 maja uczniowie klas VId, VIIId, IB PDP odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy "Magnolia" i brali udział na spektakl pt. "Czerwony Kapturek" wystawianym przez Teatr Rozmaity działający od 2006 roku. Opiekunem i reżyserem grupy jest Pan Andrzej Kozak – terapeuta ośrodka, który był naszym praktykantem w szkole. Podczas wizyty mieliśmy możliwość zwiedzić budynek i zintegrować się z jego podopiecznymi i pracownikami.

Wycieczka do Izby Pamięci Solidarności w Opolu

W dniu 16 maja 2023 r. klasa 8 a wspólnie z  nauczycielką: Teresą Podolak udała się do Izby Pamięci Solidarności w Opolu. Klasa stawiła się w komplecie. Po przybyciu do Centrum Dialogu Obywatelskiego udaliśmy się na najwyższe piętro budynku i tam mogliśmy zapoznać się z historią istnienia Solidarności w Opolu oraz w naszym województwie. Po wystawie, w niezwykle ciekawy sposób, oprowadzała nas kustoszka izby pamięci pani Urszula Zajączkowska, która w bardzo przystępny i absorbujący sposób opowiadała uczniom dzieje Solidarności sprzed 40 laty. Po wystawie udaliśmy się na lody, by wzmocnić nadwyrężone upałem i nagromadzoną wiedzą ciała. Uczniom wycieczka bardzo się podobała i to był niezwykle miło wspólnie spędzony czas.
Opracowała: Teresa Podolak

Zajęcia na lodowisku

W tym roku szkolnym klasa IVc i Vc uczestniczyła w cyklicznych zajęciach łyżwiarskich. Lekcje odbywały się na lodowisku Toropol w Opolu. Podczas spotkań Nasi uczniowie usprawniali swoją koordynację, wytrzymałość oraz zwiększali poczucie własnej wartości. Poznali Oni bezpieczne techniki jazdy na łyżwach, hamowania i zatrzymywania się. Zajęcia te pozwoliły na lepszą integrację klasy, utrwaliły pozytywne emocje ze sportem zimowym, a przede wszystkim rozwijały i pobudzały ciekawość i zainteresowania dzieci.

Podkategorie