Magia opolskich uliczek

10 maja 2023 roku uczniowie klasy VII b i I B SPdP w ramach realizacji projektu „Z kulturą mi do twarzy”wyruszyli się na spacer szlakiem najciekawszych zabytków Opola. W pierwszej kolejności udali się na opolski rynek, gdzie dokładnie przyjrzeli się Ratuszowiwzniesionemu w XIX wieku na podobieństwo ratusza florenckiego – Pałacu Vecchio. Następnie przeszli pod pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego – założyciela miasta. Idąc szlakiem zabytków doszli do słynnego „Zielonegomostku”, który jest zawieszony nad malowniczym kanałem Młynówka. Tam przez chwilę odpoczęli wpatrując się w budzącą się do życia przyrodę. Kolejnym przystankiem na trasie było Wzgórze Uniwersytecie Opolskim zwane często Opolskim Akropolem. Na wzgórzu uczniowie zobaczyli figury znanych polskich artystów m.in. Marka Grechuty, Czesława Niemena czy Wojciecha Młynarskiego. Ciekawym zabytkiem Wzgórza Uniwersyteckiego okazała się również studnia Świętego Wojciecha.
Spacer zakończył się zwiedzaniem najstarszej rzymskokatolickiej świątyni w Opolu – Kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, który przez opolan jest zwany kościołem „Na Górce”.

Nauka poprzez zabawę… – z wizytą w Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie

20 marca klasy 5a i 7b odwiedziły ciekawe miejsce. W Paczkowie znajduje się szczególne muzeum.   Misją znajdującego się tam Metamuzeum Motoryzacji jest popularyzacja kultury technicznej i propagowanie wiedzy użytecznej. Mieści się ono w odrestaurowanej, zabytkowej stodole, gdzie w dwóch salach umieszczono ponad 30 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami. Uczniowie bawiąc się doświadczeniami mogli dotknąć zagadnień z  fizyki i techniki, a w rezultacie rozbudzić swoją ciekawość poznawania i odkrywania.  Sprawdzili jak działają silnik i  system ABS, poznali siły, jakie oddziałują na auto podczas zakrętu oraz przyjrzeli się, jak zachowują się pojazdy podczas zderzenia. Otoczeniem dla doświadczeń jest kolekcja zabytkowych aut i motocykli. Jest to dodatkowy atut tego miejsca szczególnie inspirujący chłopców.W muzeum obejrzeliśmy zbiór dawnych pojazdów: samochodów, motocykli i motorowerów m.in. klasyczne fordy, mercedesy, modele porsche i ferrari.

Była to wspaniała lekcja fizyki i historii motoryzacji. Warto było tam być!

Smerfowe zabawy i gofry

15 marca br. uczniowie klas IV a-V a, VII b, VIII a wybrali się w wirtualną podróż do Belgii. Wybór miejsca wyprawy nie był przypadkowy. W pierwszej kolejności uczniowie zapoznali się z kulturą i tradycją tego kraju. Dowiedzieli się, że z Belgii pochodzi rysownik komiksowy Pierre Culliford, który wykreował małe, niebieskie stworzonka, znane wszystkim jako Smerfy. W drugiej części podróży uczniowie zamienili się w cukierników i przygotowywali słynne, belgijskie wafle. W swojej pracy uczniowie wykazali się niemałym talentem kulinarnym oraz świetną współpracą. W kilka chwil sala lekcyjna zamieniła się w belgijską cukiernię, pełną smakowitych gofrów z owocami, dżemem oraz bitą śmietaną. A zapach tych słodkości unosił się w całym budynku szkoły…
 

Z wizytą w teatrze ...

10 lutego br. uczniowie klas V a, VII a, VII b i VIII a wraz z nauczycielami wybrali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Ja Goryl, Ty Człowiek”. Przedstawienie poświęcone było życiu Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która nauczyła się języka migowego i porozumiewała się z człowiekiem. Historia przedstawiona na scenie przybliżyła widzom nie tylko wyjątkową postać Koko, ale przede wszystkim pokazała niesamowitą relację, jaką może nawiązać człowiek i zwierzę.

Wśród nocnej ciszy… - jasełkowa wizyta w Chrząstowicach

18 stycznia 2023 roku uczniowie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiające do pracy pod opieką nauczycieli udali się do Chrząstowic. W sali przy OSP Chrząstowice zaprezentowali jasełka przedstawicielom władzy gminy i seniorom. Widownia z zaangażowaniem włączyła się w wspólne kolędowanie. Po zakończonym przedstawianiu gospodarze gminy poczęstowali aktorów i ich opiekunów pysznymi domowymi wypiekami. 
Tegoroczne kolędowanie w Gminie Chrząstowice przyniosło wszystkich uczestnikom wiele radości, dlatego też przedstawiciele władz gminy zaprosili naszych cudownych artystów na kolejne wystąpienia. 

Siła bajek

Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią baśnie, bajki i różne opowieści z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej. W ostatnim tygodniu listopada ze szczególnym zaangażowaniem wsłuchiwali się w wybrane przez siebie utwory. Nie zabrało baśni o Śpiącej Królewnie, Królewnie Śnieżce, Kota w butach oraz opowieści o przygodach Kubusia Puchatka. Po wysłuchaniu utworu ianalizie jego treściuczniowie wykonali przepiękny plakat pt. „Bajkowo Książkowo”. 

 

Filmowa przygoda – „King: Mój przyjaciel lew”

7 listopada uczniowie klas: 4a, 5a i 7b wzięli udział  w zajęciach projektowych pt. „ Filmowa przygoda”. Warsztaty odwoływały się do wspólnej wizyty w kinie i filmowej historii nastoletnia Inés, która pewnego dnia znalazła w swoim domu lwiątko. Film stał się punktem wyjścia do rozważań czy można przyjaźnić się z dzikim zwierzęciem? Czy należy oswajać nieudomowione zwierzę? Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o związku człowieka ze zwierzętami i ich wzajemnych zależnościach. Obejrzeli prezentację multimedialną klasyfikującą zwierzęta na dzikie oraz udomowione.Następnie w kilkuosobowych zespołach wykonywali zadania projektowe wykorzystując przygotowane karty pracy oraz piktogramy. Na koniec wzięli udział w quizie na temat: co należy zrobić i jak się zachować w kontakcie ze zwierzętami?
Zajęcia okazały się niezwykle inspirujące i angażujące wszystkich uczestników. Doskonale też wpisały się w projekt platformy edukacyjnej – „Film w szkole”. 

Dzień wspomnień i zadumy

3 i 4 listopada br. uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarz komunalny w Opolu. Spacer alejkami zabytkowej nekropolii wprowadził wszystkich w nastój refleksji i zadumy oraz przywołał wspomnienia o osobach, których nie ma już wśród nas. Wspólną modlitwą oraz symbolicznym zniczem uczczono pamięć zmarłych. Uczniowie nie zapomnieli również o modlitwie przy grobach zasłużonych Polaków, którzy oddali swoje życie walcząc o wolną i niepodległą Polskę.

To warto zobaczyć - zamek jak z bajki!

W poniedziałek 10 października klasy: 4a, 5a i 7b wybrały się  na wycieczkę do Mosznej. W niewielkiej odległości od Opola znajduje się wyjątkowe miejsce. To historyczny zamek w Mosznej. Obiekt ten ma ciekawą historię, ma też 99 wież i podobno 365 pomieszczeń – tyle ile dni w roku. Pałac posiada niezwykły bajkowy wygląd i jest otoczony dużym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami.  Na terenie malowniczego parku umiejscowiona jest spektakularna fontanna, która  została niedawno gruntownie wyremontowana. Zwiedzający mogą przez większą część roku obejrzeć wodne widowisko  zsynchronizowane z muzyką.
Nieopodal zamku znajduje się Fabryka Robotów – muzeum, jedyne miejsce w Polsce, gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami sci-fi. Wszystkie znajdujące się tam postacie zostały zbudowane ręcznie, a główny materiał z jakiego powstają olbrzymie automaty, to złom samochodowy oraz inne odpady stalowe, które zostały przeznaczone do recyklingu. 
Moszna to atrakcyjne i ciekawe miejsce na mapie naszego województwa, które naprawdę warto odwiedzić!

Kultury Świata - Włochy

26 września br. uczniowie klasy IVa-Va oraz VII b wybrali się w kulinarną podróż do Włoch. Celem wyprawy było poznanie historii powstania pizzy – popularnego, włoskiego smakołyku, który jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W pierwszej kolejności uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięła słynna „margherita” oraz jakich składników potrzeba, żeby ją przygotować. 
 
Po części teoretycznej nastąpiła praktyka – „kucharze” założyli fartuchy i zabrali się do pracy. Każdy miał wyznaczone zadanie – jedni wyrabiali ciasto, inni kroili i przygotowywali ulubione składniki. Sala lekcyjna wkilka chwil zamieniła się w prawdziwą włoską restaurację, przepełnioną zapachem świeżo wypieczonej pizzy z dużą ilością ciągnącego się sera.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z włoskich zajęć. 

Z kulturą mi do twarzy

Nasza Szkoła już po raz drugi przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej na rok szkolny 2022/2023.
Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości, kształtowanie poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych.
Relacje z realizacji poszczególnych zadań będą dostępne na stronie internetowej naszej Szkoły.