10 maja 2023 roku uczniowie klasy VII b i I B SPdP w ramach realizacji projektu „Z kulturą mi do twarzy”wyruszyli się na spacer szlakiem najciekawszych zabytków Opola. W pierwszej kolejności udali się na opolski rynek, gdzie dokładnie przyjrzeli się Ratuszowiwzniesionemu w XIX wieku na podobieństwo ratusza florenckiego – Pałacu Vecchio. Następnie przeszli pod pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego – założyciela miasta. Idąc szlakiem zabytków doszli do słynnego „Zielonegomostku”, który jest zawieszony nad malowniczym kanałem Młynówka. Tam przez chwilę odpoczęli wpatrując się w budzącą się do życia przyrodę. Kolejnym przystankiem na trasie było Wzgórze Uniwersytecie Opolskim zwane często Opolskim Akropolem. Na wzgórzu uczniowie zobaczyli figury znanych polskich artystów m.in. Marka Grechuty, Czesława Niemena czy Wojciecha Młynarskiego. Ciekawym zabytkiem Wzgórza Uniwersyteckiego okazała się również studnia Świętego Wojciecha.
Spacer zakończył się zwiedzaniem najstarszej rzymskokatolickiej świątyni w Opolu – Kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, który przez opolan jest zwany kościołem „Na Górce”.