Piknik integracyjny w Staniszczach Wielkich
Dnia 13 maja 2025r. uczniowie klasy 4e i 4f udali się szkolnym autobusem na wycieczkę do Staniszczy Wielkich. Przy budynku stacji kolejowej czekali już rodzice uczniów, żeby wspólnie, aktywnie i miło spędzić piękny dzień. Po sprzedaży biletów, Pani kontrolerka zapoznała wszystkich z regulaminem i sposobem poruszania się drezynami. Po zajęciu miejsc wyruszyliśmy w trasę, napędzając drezyny siłą własnych nóg. Przejażdżka okazała się wspaniałą, atrakcyjną formą spędzania czasu. Była również wspaniałą okazją do obserwacji przyrody i życia zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zobaczyliśmy stado saren, kozy i zająca. Po zakończonej jeździe udaliśmy się na specjalnie przygotowane do pikniku miejsce na wspólną, rodzinną biesiadę. Była również okazja do odśpiewania naszemu wspaniałemu kierowcy, Panu Leszkowi, który tego dnia obchodził urodziny, gromkiego „Sto lat”.
Jolanta Bryk-Kowalska i Aneta Seroczyńska
Warsztaty ogrodnicze
29 kwietnia uczniowie klas V d i VI d wzięli udział w warsztatach ogrodniczych przygotowanych przez pracowników sklepu sieci Castorama. Warsztaty powstały w ramach prowadzonego, od kilku lat przez market, projektu Majsterkowo. Pracownicy Castoramy odwiedzili naszą szkołę i podarowali nam ziemię ogrodniczą, nasiona ziół oraz sadzonki kwiatów rabatowych. Uczniowie i goście zostali zaopatrzeni w fartuchy, rękawice i narzędzia ogrodnicze. Duże donice na tarasie szkoły zostały wcześniej przygotowane do uzupełnienia ich nowymi roślinami. Uczestnicy warsztatów sprawnie posadzili kwiaty w donicach, a następnie solidnie je podlali. Prace zostały wykonane profesjonalnie, a współpraca przebiegała w miłej atmosferze. Teraz należy tylko systematycznie pielęgnować kwiaty i cieszyć się ich urokiem.
Iwona Kownacka
Warsztaty Ekologiczne
5 maja 2025 roku uczniowie klas 1b, 2a, 2b oraz 3c wzięli udział w niezwykłych warsztatach ekologicznych „EKO-roboty” , które doskonale wpisują się w działania realizowane w ramach EKO-SZKOŁY. Uczniowie mieli okazję w praktyce przekonać się czym jest recykling – tworzyli niezwykłe konstrukcje z kartonów, butelek, zakrętek i innych materiałów przydatnych do ponownego wykorzystania.
Zajęcia były nie tylko okazją do rozwijania zdolności manualnych i integracji dzieci, ale również miały wymiar sensoryczny – uczniowie mogli dotykać, ugniatać, sklejać i poznawać różnorodne faktury i struktury materiałów. Dzięki temu zajęcia były atrakcyjne i angażujące wszystkich uczestników. Powstały m.in. roboty, auta, koń, autobus i inne. To doskonały sposób na naukę przez działanie i zabawę!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pokazanie, że recykling może być inspirującą przygodą!
Dzień Ziemi
28 kwietnia w szkole przy Bytnata Rudego świętowaliśmy "Dzień Ziemi" pod hasłem "Drzewa to życie". Uczniowie mieli okazje zobaczyć dwa filmy edukacyjno-ekologiczne, w tym jeden autorski, wyreżyserowany przez organizatorki uroczystości. Po projekcji filmów uczniowie rozwiązywali zagadki nawiązujące tematycznie do drzew, lasu i zjawisk atmosferycznych oraz segregowali śmieci do odpowiednich pojemników. Do zobaczenia w przyszłym roku, pamiętajcie by na co dzień dbać o przyrodę.
M. Falecka
Majowe święta
W dniach 29-30 kwietnia 2025 w budynku szkoły przy ul. Bytnara „Rudego” 7 odbyły się obchody świąt majowych. Była to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania i nauki o symbolach narodowych. 29 kwietnia - był dniem twórczej pracy i flagi Polski. Uczniowie czytali wiersz o ojczyźnie, malowali flagi oraz ozdabiali drzwi swoich klas w barwach biało - czerwonych. 30 kwietnia – był dniem wspólnego świętowania. Cała społeczność szkolna rozpoczęła go od uroczystego odśpiewania hymnu Polski. Następnie odbyła się interpretacja sceniczna piosenki pt. ,,Jaki piękny mamy kraj” z użyciem instrumentów Orffa. Po występie wykonano wspólne zdjęcie – uczniowie trzymali białe i czerwone kartki, tworząc w ten sposób żywą flagę Polski. Kolejnym punktem warsztatów były stacje sensoryczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie za pomocą mapy docierali do poszczególnych stacji, gdzie: uczestniczyli w czytaniu uczestniczącym wiersza W. Bełzy pt. „Kto Ty jesteś?” z wykorzystaniem ikon PCS oraz aktywnych przycisków SWITCH; układali godło Polski z puzzli o różnym stopniu trudności; szukali w pojemnikach z ryżem i kawą białych i czerwonych klocków, z których układali flagę; machali flagą; rozpoznawali flagi różnych krajów ukrytych w pojemnikach wypełnionych zabarwioną wodą. To były dwa dni pełne patriotyzmu, zabawy i integracji. Atmosfera była radosna, a serca uczniów biły w biało - czerwonym rytmie.
Agnieszka Reczyńska, Honorata Cieplik-Dedyk