Uroczysty i świąteczny nastrój w szkole przysposabiającej do pracy

W środę 18 grudnia cała społeczność szkoły przysposabiającej do pracy zasiadła do wspólnego wigilijnego stołu. Po raz pierwszy w historii szkoły przysposabiającej do pracy spotkaliśmy się w takim gronie tj. uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły. Każda z klas dołożyła starań, by na stole nie zabrakło smakołyków świątecznych. Był barszcz z pasztecikami, ciasta, piernik, owoce i oczywiście mnóstwo pierniczków. Wszystkie potrawy zostały przygotowane przez uczniów. Uczniowie przyozdobili stół własnoręcznie wykonanymi dekoracjami i świeczkami. Było świątecznie i uroczyście. Spontanicznie świąteczną biesiadę uczniowie urozmaicili występami tanecznymi. Śpiewaliśmy kolędy, a te niosły się po naszej nowej szkole na ulicy Torowej jak Dobra Nowina.

Felicyta Krawczyk

 

Życzenia świąteczne

 
Szanowni Państwo,
 
            Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę całej społeczności Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha, inspirujących spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół. Niech pomyślność oraz zdrowie towarzyszą Państwu w całym 2025 roku.
 

            Za nami wyjątkowo trudne półrocze, w którym nauczyciele oraz pracownicy naszej Szkoły dołożyli starań by zapewnić naszym uczniom bezpieczne i higieniczne warunki nauki mimo trwających remontów. W ich ramach w budynku przy ul. Książąt Opolskich 21 wyremontowaliśmy salę gimnastyczną, w której położono nowe tynki, podłogę, pomalowano sufit wraz z podtrzymującą dach konstrukcją stalową. Wymieniliśmy oświetlenie na nowe LED, zmontowano nowoczesne urządzenia oczyszczające powietrze i odzyskujące ciepło w pomieszczeniu. Wymieniono całą nawierzchnię dziedzińca szkoły, zamontowano elementy małej architektury w tym ławki i tablicę do prowadzenia lekcji „pod chmurką”. Obróbce poddano wnętrza okienne w salach w przyziemiu, poprawiając widok za oknem i rozświetlając klasy. Bardzo ważnym elementem była wymiana 67okien w budynku głównym. Dzięki trzyszybowym oknom uzyskano wyjątkowy komfort cieplny oraz akustyczny. Wymieniliśmy również starą windę na nową z czujnikami ruchu, które dodatkowo zabezpieczą osoby wsiadające do niej. Do końca grudnia powinny dobiec końca drobne prace wykończeniowe, montaż bramy z osprzętem. Na szczyt budynku powrócił po sześćdziesięciu latach zabytkowy zegar, który znów pokazuje czas, widoczny zarówno w dzień jak i w nocy. Inwestycja zakończyła drugi etap remontów, który rozpoczął się w 2016 roku remontem przyziemia, I piętra oraz budową klatki schodowej i montażem windy w sali gimnastycznej.

            Dobiega również końca inwestycja przy ul. Torowej. Uczniowie korzystają już z nowoczesnego zaplecza dydaktycznego i sanitarnego. 18 grudnia br. miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym uczniów i pracowników Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Pierwszy raz społeczność tej szkoły uczy się, pracuje i świętuje w jednym, własnym budynku. Integracja całego środowiska uczniów pełnoletnich jest największą wartością dodaną tej inwestycji. Ponadto, nasi uczniowie uzyskali dostęp do nowoczesnego zaplecza Zespołu Placówek Oświatowych. Odbyły się pierwsze warsztaty integracyjne naszych uczniów z uczniami opolskich szkół odbywających praktyki przy ul Torowej. Zakończyliśmy również prace nad określeniem specyfikacji oraz warunków zamówienia na dodatkowy bus szklony. Realizacja tego zadania nastąpi w przyszłym roku. Prace związane z dociepleniem szkoły powinny zakończyć się na przełomie stycznia i lutego 2025 r. Przed nami jest jeszcze zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej wokół budynku, stworzenie ogrodu.

            Dziękuję nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za Wasz wysiłek, trud pracy w stale zmieniających się warunkach, dziękuję za ogrom dodatkowo wykonanej pracy. Bez waszego zaangażowania nie udałoby się niczego dokonać. Dziękuję rodzicom oraz uczniom za cierpliwość i wyrozumiałość. W 2025 rok wchodzimy z optymizmem, warunki nauki i pracy uległy znaczącej poprawie, teraz przyszedł czas na korzystanie z dobrodziejstw związanych z kończącymi się remontami.

          Marek Wróbel

 

Mikołajki w ZRW 2024

6 grudnia w zespołach rewalidacyjno-wychowawczych odbyły się radosne Mikołajki. W tym wyjątkowym dniu dzieci miały okazję spotkać Świętego Mikołaja, który wręczył im prezenty. W trakcie spotkania nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd, co wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Uczestnicy mogli również cieszyć się pysznym poczęstunkiem. To był dzień pełen radości i magii, który na długo pozostanie w pamięci.

Organizatorzy: Nauczyciele ZRW

      

  

Zobacz film

Tuż, tuż Święta...

Grudzień w klasie 1b upłynął na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie stworzyliśmy ozdoby, stroiki i kartki świąteczne oraz dekorowaliśmy pierniki, którymi uczniowie będą mogli obdarować swoich bliskich.

Ewa Linkiewicz

 

Warsztaty plastyczne pt. „Choinka” 

Dnia 11 grudnia w klasie 1b i 3b odbyły się warsztaty plastyczno - sensoryczne. Motywem przewodnim było świąteczne drzewko czyli choinka. W tematykę zajęć uczniów wprowadziła multimedialna prezentacja o Świętach Bożego Narodzenia. Uczniowie sprawnie odgadli wszystkie świąteczne zagadki. Pracowite elfy nauczyły ich świątecznej gimnastyki. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną „Choinka” z zielonych gałązek oraz cekinów. Warsztaty upłynęły w życzliwej atmosferze, a dzieła uczniów ozdobiły klasę.

Ewa Linkiewicz, Kinga Słomba

Spotkanie z Policją z Wydziału Prewencji

W dniu 10 grudnia uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy ul. Torowej 5A mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji z Wydziału Prewencji. Tematem spotkania były zagrożenia czyhające w internecie oraz zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Podczas spotkania omówiono:

  • Cyberprzemoc: jak rozpoznać i reagować na przemoc w sieci.
  • Bezpieczne korzystanie z internetu: zasady ochrony danych osobowych i prywatności.
  • Sankcje za naruszanie przepisów: konsekwencje prawne wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania.
  • Bezpieczne poruszanie się po drodze: szczególnie po zmierzchu, z naciskiem na noszenie odblasków i zachowanie ostrożności.
  • Bezpieczeństwo w domu: podstawowe zasady, które pomagają unikać niebezpiecznych sytuacji.

Spotkanie było bardzo pouczające i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dziękujemy funkcjonariuszom Policji za cenne wskazówki i poświęcony czas.

Przemysław Góźdź

Wojewódzki Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych, Opole

W dniu 11.12.2024r odbył się Wojewódzki dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu przy ul. Torowej. W zawodach wzięło udział 57 zawodników z pięciu klubów Olimpiad Specjalnych: Koziołki z Kędzierzyna, Szczygły ze Strzelec Opolskich, Dinozaury z Opola, Pantery z Opola i gospodarze z klubu Iskra Opole ze szkoły przy ul.Torowej i Bytnara. Organizatorem zawodów był klub ISKRA Opole działający przy naszej Szkole i PANTERY Opole. Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu pan Marek Wróbel przywitał wszystkich i dokonał uroczystego otwarcia. Po hymnie Olimpiad Specjalnych wszyscy Zawodnicy złożyli słowa przysięgi

" Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Zawody uświetnił występ zespołu tanecznego, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu i taneczna wspólna rozgrzewka. Zawodnicy pokonywali ponad dwadzieścia konkurencji na trzech poziomach: samodzielnie, z pomocą słowną, z pomocą fizyczną i zgodnie ze słowami przysięgi- byli dzielni w swym wysiłku! W sprawnym przeprowadzeniu zawodów pomagały wolontariuszki, studentki pierwszego roku pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Opolskiego. Podczas zawodów zawodnicy uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, dzięki nim powstały piękne prace o tematyce świątecznej.
Instytucje wspierające: Samorząd Województwa Opolskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu oraz Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole " Jedna Odra". Piekarnia WODNICKI zasponsorowala pączki dla zawodników.

Gratulujemy zawodnikom, oraz składamy podziękowania dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu za udostępnienie sali, trenerom i wszystkim zaangażowanym osobom w organizację zawodów oraz darczyńcom.

Wycieczka do Wrocławia

11 grudnia klasy I B i III B SPdP pojechały do Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy i na poszukiwania wrocławskich krasnali. Podróż pociągiem minęła szybko na pogawędkach i poczęstunkach. Po wyjściu z dworca wrocławskiego przywitały nas pierwsze krasnale. Potem zaliczyliśmy jazdę tramwajem, spacer do rynku, odszukiwanie kolejnych krasnali, sesje zdjęciowe na jarmarku i pamiątkowe zakupy. Ponieważ trochę zmarzliśmy i zmęczyły się nam nogi odpoczęliśmy pijąc gorącą czekoladę w kawiarni. Drogę powrotną z rynku na dworzec przemaszerowaliśmy odkrywając kolejne krasnale. Powrót pociągiem do Opola dla niektórych był okazją do krótkiej drzemki i regeneracji sił. Na pewno do Wrocławia wrócimy wiosną, krasnale na nas czekają…

Warsztaty kulinarne

W dniu 11 grudnia uczniowie ZSS w Opolu wzięli udział w warsztatach kulinarnych pod okiem Pana Patryka Buchta właściciela "Pracowni Smaków " w Jełowej.
Było smacznie, wesoło a przede wszystkim zdrowo. Zajęcia były okazją zobaczenia jak przygotowuje się różnorodne potrawy oraz do poznania ich smaków. Pan Patryk na danie główne zaprezentował łososia gotowanego w sosie koperkowym, grzybowa polewka z kaszy kukurydzianej, pianka z cytryn oraz popcorn z kaszy gryczanej. Na deser, to co chyba wszyscy bardzo lubimy lody piernikowe na ciekłym azocie, puder z orzechów włoskich oraz gorąca czekolada z chilli. Ponadto każdy z uczestników sam mógł przygotować słoiczek z cytrynami w korzennej zalewie. Na koniec warsztatów każdy z uczestników otrzymał słodki upominek. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie.
Projekt sfinansowany przez Gminne Zrzeszenie LZS w Dobrzeniu Wielkim

Świąteczne spotkanie z rodzicami klasy 3c

W dniu 11.12.2024 r. w naszej klasie 3c odbyło się wyjątkowe spotkanie świąteczne. Rozpoczęliśmy od wspólnego czytania wiersza. Następnie przeszliśmy do głównej atrakcji – wałkowania i wykrawania świątecznych ciasteczek. Na koniec wspólnie świętowaliśmy, ciesząc się atmosferą radości. To był wspaniały czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Małgorzata Topolnicka i Natalia Turlejska

.

Zobacz film

Integracyjne warsztaty mikołajkowe

W piątek, 6 grudnia, w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Torowej odbyły się integracyjne warsztaty mikołajkowe. W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz IV klasy Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. Spotkanie rozpoczęło się od słodkiego poczęstunku, który sprzyjał swobodnym rozmowom między młodzieżą obu szkół.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe, które miały okazję wykonać różnorodne świąteczne projekty. W jednej z klas powstały świece zapachowe z naturalnych materiałów przyciągały one uwagę aromatami kawy, lawendy, cynamonu, sosny i róży. Druga grupa zajęła się tworzeniem ozdób świątecznych, w tym koszyczków na łakocie. Trzecia grupa wykazała się kreatywnością, wykonując mikołajowe zawieszki na choinkę z wełny. Kolejna grupa stworzyła drewniane ozdoby w kształcie reniferów i mikołajków.

Czas spędzony na wspólnym tworzeniu minął bardzo szybko, a atmosfera warsztatów była pełna radości i współpracy. Uczestnicy nie tylko stworzyli piękne ozdoby świąteczne, ale także nawiązali nowe znajomości. Organizatorzy zapowiedzieli, że taka forma współpracy zdecydowanie zostanie powtórzona w przyszłości, co tylko potwierdza sukces tego wydarzenia.

Joanna Uchacz

 "Opole w rytmie serca - Dzień przywracania Akcji Serca"

Dnia 9 grudnia 2024 roku uczniowie klas: IVa, VIIa oraz VIIIa uczestniczyli w wydarzeniu promującym pierwszą pomoc i bezpieczeństwo w ruchu drogowym "Opole w rytmie serca - Dzień przywracania Akcji Serca". Celem akcji było przybliżenie dzieciom zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję do praktycznych ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, poznania zasad używania AED oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaplanowano wiele atrakcji: miasteczko policyjne, stanowisko Straży Pożarnej, stanowisko Policji, nauka pierwszej pomocy psom, miasteczko pierwszej pomocy dla najmłodszych, stanowisko z możliwością wykonania pozoracji urazowej, prezentacja sprzętu ratowniczego. Bogatsi o nowe doświadczenia, z pozytywną energią oraz upominkami wróciliśmy do szkoły. Poniżej fotorelacja 

Monika Skołd