Dbam o higienę cyfrową

Dzień dobry,
pragnę zapoznać Państwa z materiałem edukacyjnym, który jest bardzo ważny w obecnych czasach nie tylko dla uczniów, ale również dla rodziców. Dzieci, nastolatkowie pragną być osobami mającymi wpływ – influence, nie zawsze jest to jednak mądry wybór, szczególnie jeśli chodzi o zaistnienie w Internecie.
Natomiast zupełnie bezpiecznie, zachęcam do odwiedzania strony w mediach społecznościowych Fundacji Dbam o Mój Zasięg https://www.facebook.com/dbamo... i zapoznawania się z nowinkami jak dbać o higienę cyfrową wokół siebie.

Pozdrawiam serdecznie
Agata Wojczyszyn – Koordynator SOC

Zaproszenie na Webinar

Dzień dobry!

W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, mamy przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatny webinar na temat: "Są więzy i są więzi. O neuronalnych węzłach miłości", który odbędzie się w najbliższy wtorek 12.12, o godzinie 19.19 - tak, to nie pomyłka :)

Webinar prowadzić będzie neurobiolog dr Wojciech Glac. Jego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Link do wydarzenia: 

https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/o-neuronalnych-wezlach-milosci

Serdecznie zapraszamy, koordynatorzy SOC:

Agata Wojczyszyn

Natalia Wójcik

Krzysztof Śmigiel

E-uzależnienia...

Dzień dobry!

 W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, mamy przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatny webinar na temat: "E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica?", który odbędzie się w najbliższy poniedziałek 16.10, o godzinie 19. 

Link do wydarzenia: 

 https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/e-uzaleznienia-a-higiena-cyfrowa-gdzie-zatem-jest-granica 

 Serdecznie zapraszamy, koordynatorzy SOC,

Krzysztof Śmigiel,

Agata Wojczyszyn. 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Szanowni Państwo !
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami dotyczącymi depresji. Do pobrania mamy:
- poradnik dla nastolatków - Zrozumieć depresję;

- poradnik dla nauczycieli i rodziców - Depresja to choroba, a nie gorszy dzień.

depresja1.jpg

Zapraszamy do lektury,

Koordynatorzy SOC,
Krzysztof Śmigiel,
Agata Wojczyszyn.

 

Depresja to choroba, a nie gorszy dzień

Dzień dobry.
Tym razem chciałem państwu zaproponować bardzo ciekawą publikację, która powstała w ramach akcji "Dobrze, że jesteś" gdańskiej fundacji "Db@m o mój zasięg". Depresja to nie tylko choroba wielkich miast. Coraz więcej młodych ludzi boryka się z symptomami depresji. Dlatego zachęcam wszystkich Państwa do sięgnięcia do poradnika pt. "Depresja to choroba, a nie gorszy dzień. Poradnik dla nauczycieli i rodziców." Z publikacji dowiemy się m.in. co to jest depresja, jak często występuje, jak ją rozpoznawać, jak leczyć, jak pomagać, jak zapobiegać oraz co nauczyciel może zrobić by wspomagać uczniów borykających się z tym problemem. Zapraszam do lektury.
 
Koordynator SOC - Krzysztof Śmigiel.
 

"Brzdąc w sieci..."

Dzień dobry. 
W dzisiejszej odsłonie Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo chciałbym Państwu zaproponować artykuł który ukazał się w radiowej trójce pt. "Brzdąc w sieci. Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?" Z artykułu dowiecie się Państwo kiedy jest odpowiedni czas na wdrażanie dzieci w świat technologii cyfrowych oraz w jaki sposób robić to rozsądnie. W artykule znajdziecie Państwo także odnośnik do prezentacji dr Jacka Bucznego pt. "wpływ gier  i internetu na umysł i emocje dzieci".  Zapraszam do lektury. 
Koordynator SOC - Krzysztof Śmigiel.
 

Poradnik o grach cyfrowych

Dzień dobry.
Tym razem mamy zamieszczamy poradnik nie tylko dla rodziców, ale dla każdego kto ma do czynienia z młodymi ludźmi korzystającymi z gier komputerowych. Poniżej zamieszczamy prezentację pt. "Co powinniśmy wiedzieć o grach cyfrowych?" Z materiału dowiemy się m.in. czym są gry cyfrowe?, kto z nich korzysta?, jakie są korzyści z grania, a jakie negatywne konsekwencje?, jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach gier cyfrowych? oraz jak wdrażać zasady higienicznego korzystania z gier cyfrowych.
 

Wsparcie dzieci i młodzieży uzależnionych cyfrowo

Szanowni Rodzice,

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technlogii cyfrowych. W 11 specjalistycznych ośrodkach dzieci i młodzież szkolna otrzymają bezpłatnie, profesjonalną pomoc psychologiczną na temat pokonywania w/w uzależnienia. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pilotazowy-program-skierowany-do-dzieci-i-mlodziezy-uzaleznionych-od-nowych-technologii

Pedagog szkolny

Higiena i odpowiedzialność cyfrowa

Szkolenia S O C

Dzień dobry.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że dzięki współpracy z fundacją "Dbam o mój z@sięg" możemy wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach skierowanych do nauczycieli oraz rodziców w ramach akcji "Dobrze, że jesteś" . Jej celem jest budowanie świadomości na temat depresji, jej symptomów, szybkiego rozpoznawania oraz potencjalnej pomocy osobom dotkniętym tym problemem. Więcej Informacji możecie Państwo znaleźć na stronie projektu:

FOMO -Lęk przed odłączeniem

FOMO - Polacy a lęk przed odłączeniem - raport z badań - czytaj punblikację

Materiały do pobrania

1.  Pobierzcie sobie Państwo bardzo fajny plakat

 https://domowykodeks.pl/wp-content/uploads/2018/03/Problemowe-używanie-smartfonów-2.pdf

2. A tutaj jeszcze jeden plakat: 
 
3. Plakat - Swobodna zabawa - pobierz