Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam 2026”
Nazwa akcji opiera się na przewrotnej obserwacji wynikającej z badań czytelnictwa.Dzieci czytają znacznie więcej niż dorośli, a jednocześnie są przez nich pouczane na temat zalet czytania i tego, jak to „za ich czasów…”. W naszej szkole role się odwróciły: to uczniowie pokazali nauczycielom, jak się czyta.
TU RZĄDZĄ UCZNIOWIE
Sukces naszej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” polega na przejęciu przez uczniów organizacji akcji. Zamiast zaplanowanego odczytania jednego wiersza, przeczytaliśmy większość zawartych w książce wierszy Juliana Tuwima! Nauczyciele zeszli na drugi plan. Tego dnia rządzili uczniowie, którzy przejęli dowodzenie i zaangażowali się w czytanie.
Festyn "Powitanie lata"
Kolejny Festyn Rodzinny "Powitanie lata" za nami. Było kolorowo. Przywitał nas występ zespołu " Goście specjalni". Następnie Pan Wojtek z pomocnikami Kamilem i Kingą z firmy Lab of Life zrobili nam super pokaz chemiczny, był dym, ogień i kolorowe eksplozje. Na koniec wystąpił fantastyczny zespół dzieciaków "Przyjaciele ukulele" z Niepublicznej Szkoły Podstawowej TAK, którego szefem jest Pani Agnieszka Król. Podczas festynu nasi podopieczni mogli skorzystać z dmuchanego toru przeszkód, z obrotowej fotobudki, z fotobudki z wydrukami oraz ze stoiska że słodkościami.
Agata Domagała
Wycieczka edukacyjna do Karczowa
W dniu 11.06.2026 roku pojechaliśmy na wycieczkę do zagrody edukacyjnej w Karczowie. Poznaliśmy tam pracę związaną z opieką nad końmi oraz nad innymi zwierzętami mieszkającymi w zagrodzie – świnkami, królikami, owcami, kozami, kotami, kaczkami, krowami. Dowiedzieliśmy się o zwyczajach tych zwierząt, jak trafiły do zagrody i jak należy o nie dbać. Każde zwierzę ma imię, (na przykład Penelopa, Pepa, Krystyna) na które reaguje, zawołane – zaraz przychodzi. Mieliśmy okazję karmić zwierzęta, układać pod wiatą snopki siana dla koni. Uczestniczyliśmy również w warsztatach. Poznaliśmy technikę sitodruku i ozdobiliśmy dla siebie torby – to fajna pamiątka. Po warsztatach, mogliśmy wypocząć – pograć w piłkę, strzelać z łuku, poleniuchować na ławce lub leżakach.
(Uczniowie klasy 3 B, 3 C i 3 D SPdP)
Wycieczka do parku w Pokoju
8 czerwca uczniowie klas 3a, 6d i 7c wybrali się na wycieczkę do parku w Pokoju. Zabytkowy park znajdujący się w centrum Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na kilka godzin stał się miejscem relaksu i wypoczynku dla naszych uczniów. Spacerując zacisznymi, krętymi alejkami ogrodu francuskiego młodzież szukała ukrytych wśród zieleni niespodzianek. Największy zachwyt wzbudził pomnik Śpiącego Lwa z 1863 roku, symbolizujący pokój w Europie, który zapanował po wojnach napoleońskich. Każdy zakątek parku krył nową atrakcję: altanki, Pomnik Diany, Pomnik Wdzięczności, Świątynia Matyldy czy ponad 220-letnia sosna wejmutka. Spacer wśród zieleni, kwitnących rododendronów i romantycznej architektury bardzo spodobał się naszym uczniom i do szkoły wrócili zrelaksowani w wyśmienitych humorach.
Iwona Kownacka
Wiosenne warsztaty sensoryczne
W ramach działań związanych z obserwacją zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosennym, w grupach ZRW odbyły się warsztaty sensoryczno-ogrodnicze. Podopieczni, przy wsparciu nauczycieli, uczestniczyli w sadzeniu nasion fasoli do przygotowanych doniczek.Zajęcia miały charakter wielozmysłowy i stwarzały okazję do doświadczania różnorodnych bodźców sensorycznych. Podopieczni mogli dotykać ziemi, przesypywać ją, poznawać jej strukturę. Kontakt z naturalnym materiałem sprzyjał stymulacji zmysłu dotyku oraz rozwijaniu sprawności manualnej.Warsztaty dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych doświadczeń, zachęcały do aktywności oraz umożliwiły poznawanie otaczającego świata poprzez działanie i bezpośredni kontakt z przyrodą.
Anna Ausztol, Karolina Szafran, Agnieszka Adamiec







