Dzień Ziemi w PDP
22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi podejmowaliśmy na zajęciach z młodzieżą tematy związane z zagrożeniami dla naszej planety wynikającymi z działalności człowieka i sposobami zapobiegania złym praktykom. Rozmawialiśmy o ochronie roślin i zwierząt oraz ekologii. Po teorii przyszedł czas na działanie. Młodzież z PDP podjęła wyzwanie uporządkowania terenu pomiędzy budynkami szkoły przy ulicy Torowej a schroniskiem dla bezdomnych zwierząt. Wyposażeni w worki na śmieci i rękawice jednorazowe ruszyliśmy do sprzątania. Po 20 minutach wszystkie worki były pełne, co świadczyło z jednej strony o tym jak zaśmiecony był ten teren, a z drugiej jak sprawnie nam poszło sprzątanie. Następnie posegregowaliśmy śmieci do kolorowych pojemników, które bardzo szybko zapełniły się po brzegi. Po pracy fizycznej uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii, segregacji i czasu rozkładu śmieci w formie gier na podłodze interaktywnej.
Beata Rogóż - Bogucka
Konkurs kompetencji dla uczniów SPDP
W piątek 17.04.26 grupa uczniów: Lena, Oliwia, Wiktoria i Andrzej pojechała do gospodarstwa agroturystycznego Giprol w Staniszczach Małych, aby uczestniczyć w warsztatach i wojewódzkim konkursie kompetencji PDP „To wiem, to umiem, to potrafię zrobić”. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem. Dziewięć drużyn z Opola, Zawadzkiego, Kędzierzyna, Lublińca, Strzelec Opolskich, Ozimka, Praszki, Kluczborka i Brzegu uczestniczyło w warsztatach pszczelarskich i zielarskich, po których nastąpiły konkursowe pytania losowane z 6 dziedzin: bezpieczeństwo, kulinaria, zawody, los szczęścia, wiadomości o Polsce oraz świat zwierząt i roślin. Następnie uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami ogrodniczymi i przesadzić bratki, a także umiejętnościami plastycznymi i wykonać napis Ziemia=życie. Był to czas nauki, zabawy i integracji z rówieśnikami z innych ośrodków w ciekawym edukacyjnie otoczeniu. Nagrodą za udział w konkursie był profesjonalny zestaw do prac ogrodniczych.
Beata Rogóż-Bogucka
Wycieczka do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
Uczniowie klas IIIB i IIIC SPDP wzięli udział w wycieczce do Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Badań nad Bioróżnorodnością „Centrum Doświadczania Świata”, który zlokalizowany jest w Ładzy. Była to doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz poznania piękna przyrody naszego regionu.
Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których samodzielnie składali budki lęgowe dla ptaków. Mieli także okazję dowiedzieć się, jak śpiewają ptaki oraz dlaczego ich ochrona jest tak ważna.
W programie wycieczki znalazło się również przejście ścieżką edukacyjną, gdzie uczniowie poznawali przyrodę regionu oraz zasady zachowania w lesie.
Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, które było doskonałą okazją do wspólnego odpoczynku i integracji.
Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń oraz pozwoliła uczniom uczyć się poprzez bezpośredni kontakt z naturą.
Anna Dobrowolska
Warsztaty w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu
Grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyła 16 kwietnia w warsztatach na temat rozpoznawania swoich preferencji i zdolności zawodowych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Uczniowie ćwiczyli umiejętności niezbędne do poszukiwania pracy. Zastanawiali się nad swoimi umiejętnościami i mocnymi stronami. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze sprzyjającej poszukiwaniom nowych rozwiązań i uczeniu się nowych sprawności. Tak rozpoczęła się nasza współpraca z Wojewódzkim Urzędem Pracy.
Felicyta Krawczyk
Spotkanie muzyczne
Uczniowie szkoły przy ulicy Bytnara „Rudego” mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu muzycznym. Podczas spotkania zaproszeni artyści Filharmonii Opolskiej wprowadzili uczestników w magiczny świat dźwięków. Muzycy zaprezentowali budowę, sposób wydobywania dźwięków oraz brzmienie dwóch instrumentów dętych: klarnetu i fagotu. Duet zagrał kilka utworów muzycznych, zarówno muzyki klasycznej, filmowej oraz piosenek dla dzieci. Uczniowie dali się porwać dźwiękom, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadali na pytania, wykonywali zadania, nagradzali artystów brawami. Mieli również możliwość wcielić się w rolę kompozytorów i stworzyć krótki utwór, który został zagrany przez muzyków. Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń. Oprócz ciekawej lekcji muzycznej stanowiło również zaproszenie do odwiedzenia gmachu filharmonii i uczestnictwa w koncertach orkiestry symfonicznej.
To była wspaniała muzyczna przygoda!!!
Jolanta Bryk- Kowalska







