Uroczyste pasowanie na ucznia
- Szczegóły
14 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na uczniów dzieci klasy 1a i 1b. Uroczystość połączona była z krótkim występem artystycznym, do którego pierwszoklasiści przygotowywali się przez kilka tygodni. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym dyrektor Pan Marek Wróbel pasował pierwszaki na uczniów poprzez dotknięcie ich ramion ogromną kredką. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej społeczności! Pasowani uczniowie otrzymali dyplomy i prezenty. Po skończonej uroczystości nasi bohaterowie udali się na poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców oraz nauczycieli. Pierwszakom życzymy wielu sukcesów.
Ewa Linkiewicz
Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych
- Szczegóły
Dnia 31.11.24 siedmiu uczniów PDP uczestniczyło w Regionalnym Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Zdzieszowicach. Oliwia, Andrzej, Lena z kl IB, Piotr z kl III B, Vanessa z II , Adrian z I A, Wiktoria z III rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i w sztafecie. Nasze sukcesy:
Adrian 50 m stylem dowolnym 3 m- ce, 50 m stylem grzbietowym 1 m-ce
Vanessa 25 m stylem grzbietowym 2 m-ce 25 m stylem dowolnym 2 m-ce
Wiktoria 25 m dowolnym 2 m- ce, 25 z deską 1 m- ce
Lena 25 m dowolnym 1 m- ce 25 z deską 2 m- ce, Piotr 25 m st dowolny 3 m- ce, 25 m stylem grzbietowym 4 m- ce,
Andrzej 15 m że sprzętem 1 m- ce i 25 m ze sprzętem 1 m- ce,
Oliwia 15 m z asystą 3 m- ce i 25 m z asystą 2 m- ce.
Sztafeta 4 x 25 m w składzie Adrian, Piotr, Vanessa i Lena zajęła 3 m- ce.
Autor: Andrzej Dziekan
Dzień Niepodległości – warsztaty AAC-owe
- Szczegóły
W dniu 7 listopada 2024 uczniowie klas III e, III d, VI c wraz z wychowawcami aktywnie przygotowywali się do Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji wzięli udział w warsztatach podczas, których zaśpiewali hymn Polski, utrwalili symbole narodowe, wykonali prace plastyczne, czytali uczestnicząco wiersz W. Bełzy pt.,,Katechizm polskiego dziecka” wykorzystując symbole PCS, aplikację LetMe Talk oraz aktywny przycisk SWITCH. Stosowana podczas warsztatów - Komunikacja wspomagająca i alternatywna - umożliwiła uczniom działanie w modelu aktywnym oraz budowanie wzajemnych relacji.
Agnieszka Reczyńska
Konkurs „Znam i kocham moją Ojczyznę – Polskę” w szkole przy ul. Torowej
- Szczegóły
W tym roku szkolnym, w ramach obchodów Święta Niepodległości, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zostali zaproszeni do udziału w konkursie na temat ojczyzny. Konkurs „Znam i kocham moją Ojczyznę – Polskę” został objęty patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Rozpoczęlismy wspólnym uroczystym odśpiewaniem hymnu. Uczniowie przybyli ubrani w odświętne stroje, przy czym królowały kolory biało – czerwone. W konkursie rywalizowało pięć drużyn. Każda z klas miała swoją reprezentację. Uczniowie pokonywali kolejne konkurencje np. rozpoznawali miasta, tradycyjne potrawy, słynne piosenki, symbole narodowe. Kolejne konkurencje przeplatane były wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych. Motywem przewodnim była piosenka „Kocham Cię Polsko”. Publiczność również miała możliwość wykazania się wiedzą i zdobywania nagród. Konkurs był okazją do wspólnej zabawy i zarazem powtórzenia ciekawych wiadomości o Polsce. Mamy nadzieję, że był także inspiracją do poszukiwania kolejnych informacji. Uczniowie klasy II B przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania. Ponadto wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody.
Felicyta Krawczyk
Warsztaty Jesienne w ZRW
- Szczegóły
Dnia 30 października w zespołach ZRW odbyły się jesienne warsztaty, które stały się wyjątkową okazją do integracji, nauki oraz wspólnej zabawy. Każdy element został starannie zaplanowany, by pobudzić zmysły dzieci i stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
Warsztaty rozpoczęły się od powitania, dzięki specjalnemu otoczeniu- świeczka i złota folia, każdy uczestnik od razu poczuł się otoczony ciepłem i wyjątkową atmosferą co sprzyjało koncentracji oraz wyciszeniu.
Po przywitaniu przyszedł czas na zajęcia kulinarne, w trakcie których dzieci przygotowały aromatyczne ciasto marchewkowe. Kolejną atrakcją była zabawa ruchowa, podczas której dzieci wrzucały szyszki i żołędzie do specjalnej przygotowanej „dziupli”.
Warsztaty objęły również aktywność plastyczną, dzieci mogły odbijać jesienne liście na papierze za pomocą farb tworząc kolorowe kompozycje. Nie zabrakło również czasu na śpiew i tańce, które pozwoliły dzieciom wyrazić radość oraz energię i jeszcze bardziej zintegrowały grupę.
Całe warsztaty przebiegły w wyjątkowej atmosferze, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na ich sukces. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmiku z tego dnia- pozwoli on zobaczyć jak magiczne i inspirujące były te warsztaty!
Organizatorzy: Patrycja Szymońska, Anna Szepela.
Współorganizatorzy: Agata Domagała. Karolina Szafran,
Ewa Ziembicka- Leja, Anna Ausztol, Marcin Reginek.
Zobacz film --https://youtu.be/R2lkPyJrmlc
Taniec, śpiew, zabawa – spotkanie integracyjne klas młodszych
- Szczegóły
Poznajemy części ciała i kierunki
W listopadzie odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym integracyjne spotkanie klas młodszych (IIa, IIb, IIIa, IIIb, IIIc, IVd, Vc). Rozpoczęliśmy wspólną zabawę, której motywem przewodnim były części ciała. Uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności, zdobywali wiedzę w prostych zabawach muzycznych opartych o naśladowanie i rytmiczność. Było też reagowanie na sygnały słowne i dźwiękowe oraz poznawanie różnych kierunków. Nie zabrakło także zabawy stolikowej - „Rozmowa dłoni” przy rytmach muzyki klasycznej. Wszystkim towarzyszył dobry humor i energia.
Zobaczcie sami, jak dobrze bawili się wasi młodsi koledzy i koleżanki.
Małgorzata Topolnicka
Obchody Święta Niepodległości
- Szczegóły
Dnia 8 listopada 2024 roku w naszej szkole miało miejsce niestandardowe świętowanie 106 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Doświadczenie pokazuje, że w uczniowskiej pamięci najdłużej pozostaje to, co zostało przeżyte. Tegoroczne świętowanie zaplanowano w taki sposób, aby działania nie oznaczały wyłącznie odbioru, lecz także aktywne współuczestnictwo i autentyczne przeżycie.
Społeczność szkolna w strojach galowych z przypiętymi kotylionami narodowymi wspólnie świętowała urodziny Polski. Na początku uroczyście zaśpiewaliśmy Hymn Państwowy, kolejno odbyła się biesiada patriotyczna pod hasłem: „Tobie śpiewam, Ojczyzno”, podczas której wystąpiły Gwiazdy oraz Gwiazdeczki. Na zakończenie odbyła się degustacja urodzinowego tortu oraz deserów w narodowych barwach przygotowanych przez uczniów na słodki stół. Była szczypta melancholii i wiele radości oraz entuzjazmu.
4 listopada 2024
- Szczegóły
Nasze pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej to wystawa poświęcona jednemu artyście. Artyście, który rysował, występował jako aktor, pisał sztuki teatralne.
Rysował zwykłym ołówkiem śmieszne, czyli satyryczne obrazki. Układał i rysował komiksy. Ten artysta to Wiesław Dymny - artysta znany naszym rodzicom. W ramach zajęć warsztatowych, inspirowanych ekspozycją, mieliśmy ułożyć i narysować historyjkę obrazkową z naszego codziennego życia. Udało się uchwycić i narysować historyjkę opowiadającą m.inn: codzienną drogę do szkoły, losy bezdomnego kota, starania kota wymuszającego jedzenie, spotkanie aktora z piękną aktorką, historię listka porwanego przez wiatr. W tym dniu każdy był twórcą, narratorem i ilustratorem swoje opowieści.
KL III A, I A, III E PDP
Dzień Wszystkich Świętych
- Szczegóły
Uczniowie klas Ia oraz IIIa odwiedzili pobliski cmentarz, aby uczcić Dzień Wszystkich Świętych. W ramach zajęć kultywujących to ważne święto, dzieci zapaliły światełka pamięci dla tych, którzy odeszli. Była to chwila zadumy i refleksji, która pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć znaczenie pamięci o zmarłych oraz tradycji związanych z tym dniem. Wizyta na cmentarzu była nie tylko lekcją historii i kultury, ale także okazją do wspólnego przeżywania i refleksji.
Karolina Niezgoda, Aleksandra Staneczek
Dzień Pieczonego Ziemniaka
- Szczegóły
W zeszłym tygodniu uczniowie klas I-III wzięli udział w Dniu Pieczonego Ziemniaka. Było mnóstwo atrakcji, w tym gry i zabawy ruchowe oraz plastyczne. Najważniejszym punktem programu było ognisko oraz wspólne pieczenie ziemniaków, a następnie ich degustacja. Wszyscy bawili się świetnie, ciesząc się zarówno aktywnościami, jak i smacznym jedzeniem.
Karolina Niezgoda, Anna Kupińska
Dzień Dyni
- Szczegóły
Uczniowie klas Ia, IIIa oraz IIIc świętowali Dzień Dyni w malowniczym wiejskim gospodarstwie pełnym dyń. Nasza przygoda rozpoczęła się od interesującej rozmowy z gospodarzem, po której nastąpił spacer po całym gospodarstwie. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy rolnika, dowiadując się, jakie rośliny uprawia gospodarz, jakie produkty można z nich uzyskać oraz poznając różne rodzaje dyń.
Karolina Niezgoda, Małgorzata Topolnicka
"Październik miesiącem AAC"
- Szczegóły
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej (AAC). Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy działania wspierające obchody tego wydarzenia i rozwijające kompetencje komunikacyjne naszych uczniów.
Wśród podjętych inicjatyw:
- przeprowadziliśmy szkolenie dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego, przypominające podstawowe gesty systemu Makaton,
- co tydzień organizowaliśmy warsztaty muzyczne „Śpiewanki-pokazywanki”, na których uczniowie uczyli się piosenki „Jesień woła nas.”
Do nauki piosenki wykorzystano system Makaton i symbole PCS, co umożliwiło wspólną zabawę i naukę uczniom o różnych potrzebach komunikacyjnych. Poniżej zamieszczamy filmik przedstawiający efekty pracy uczniów oraz piosenkę „Jesień woła nas” opracowaną z wykorzystaniem symboli PCS.
Lucyna Łazarska
Piosenka pochodzi ze strony https://www.youtube.com/@WPODSKOKACH w prezentacji. wykorzystano symbole programu BOARDMAKER
Strona 1 z 3