Warsztaty kulinarne

W dniu 11 grudnia uczniowie ZSS w Opolu wzięli udział w warsztatach kulinarnych pod okiem Pana Patryka Buchta właściciela "Pracowni Smaków " w Jełowej.
Było smacznie, wesoło a przede wszystkim zdrowo. Zajęcia były okazją zobaczenia jak przygotowuje się różnorodne potrawy oraz do poznania ich smaków. Pan Patryk na danie główne zaprezentował łososia gotowanego w sosie koperkowym, grzybowa polewka z kaszy kukurydzianej, pianka z cytryn oraz popcorn z kaszy gryczanej. Na deser, to co chyba wszyscy bardzo lubimy lody piernikowe na ciekłym azocie, puder z orzechów włoskich oraz gorąca czekolada z chilli. Ponadto każdy z uczestników sam mógł przygotować słoiczek z cytrynami w korzennej zalewie. Na koniec warsztatów każdy z uczestników otrzymał słodki upominek. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie.
Projekt sfinansowany przez Gminne Zrzeszenie LZS w Dobrzeniu Wielkim

Świąteczne spotkanie z rodzicami klasy 3c

W dniu 11.12.2024 r. w naszej klasie 3c odbyło się wyjątkowe spotkanie świąteczne. Rozpoczęliśmy od wspólnego czytania wiersza. Następnie przeszliśmy do głównej atrakcji – wałkowania i wykrawania świątecznych ciasteczek. Na koniec wspólnie świętowaliśmy, ciesząc się atmosferą radości. To był wspaniały czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Małgorzata Topolnicka i Natalia Turlejska

.

Zobacz film

Integracyjne warsztaty mikołajkowe

W piątek, 6 grudnia, w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Torowej odbyły się integracyjne warsztaty mikołajkowe. W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz IV klasy Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. Spotkanie rozpoczęło się od słodkiego poczęstunku, który sprzyjał swobodnym rozmowom między młodzieżą obu szkół.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe, które miały okazję wykonać różnorodne świąteczne projekty. W jednej z klas powstały świece zapachowe z naturalnych materiałów przyciągały one uwagę aromatami kawy, lawendy, cynamonu, sosny i róży. Druga grupa zajęła się tworzeniem ozdób świątecznych, w tym koszyczków na łakocie. Trzecia grupa wykazała się kreatywnością, wykonując mikołajowe zawieszki na choinkę z wełny. Kolejna grupa stworzyła drewniane ozdoby w kształcie reniferów i mikołajków.

Czas spędzony na wspólnym tworzeniu minął bardzo szybko, a atmosfera warsztatów była pełna radości i współpracy. Uczestnicy nie tylko stworzyli piękne ozdoby świąteczne, ale także nawiązali nowe znajomości. Organizatorzy zapowiedzieli, że taka forma współpracy zdecydowanie zostanie powtórzona w przyszłości, co tylko potwierdza sukces tego wydarzenia.

Joanna Uchacz

 "Opole w rytmie serca - Dzień przywracania Akcji Serca"

Dnia 9 grudnia 2024 roku uczniowie klas: IVa, VIIa oraz VIIIa uczestniczyli w wydarzeniu promującym pierwszą pomoc i bezpieczeństwo w ruchu drogowym "Opole w rytmie serca - Dzień przywracania Akcji Serca". Celem akcji było przybliżenie dzieciom zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję do praktycznych ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, poznania zasad używania AED oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaplanowano wiele atrakcji: miasteczko policyjne, stanowisko Straży Pożarnej, stanowisko Policji, nauka pierwszej pomocy psom, miasteczko pierwszej pomocy dla najmłodszych, stanowisko z możliwością wykonania pozoracji urazowej, prezentacja sprzętu ratowniczego. Bogatsi o nowe doświadczenia, z pozytywną energią oraz upominkami wróciliśmy do szkoły. Poniżej fotorelacja 

Monika Skołd

9 grudnia 2024

FOTOGRAFIA JEST WSZĘDZIE to wystawa dla dorosłych i dzieci. Interaktywna ekspozycja o fotografii, o roli jaką pełniła i nadal pełni w życiu człowieka przedstawić. Służy nauce, medycynie, podróżnikom, rozrywce, sztuce, utrwala mijające chwile, zatrzymuje obrazy ludzi i miejsc, których już nie ma. Nam, w dobie telefonów komórkowych, towarzyszy wręcz w każdej sytuacji w ciągu dnia. Tyle o fotografii, z którą każdy się zetknął w swoim życiu. My dostaliśmy trudniejsze zadanie do wykonania - utrwalić obraz swojego miejsca na ziemi, jakie jest teraz, a może przedstawić, jak będzie wyglądało za 100 lat. Towarzyszyła nam sucha pastela, karton i nasza pomysłowość.

           Kl. IIIA, IA

 

Integracyjne warsztaty piernikowe

W dniach 04-05.12 2024 r. odbyły się integracyjne warsztaty piernikowe. Uczniowie klas VI c i V d w miłej i świątecznej atmosferze przygotowali pierniki. Wspólnie wałkowali ciasto, wycinali foremkami różne kształty, które po upieczeniu dekorowali lukrem oraz kolorową posypką. W ten sposób powstawały kulinarne dzieła sztuki, a wspólnie spędzony czas był okazją do wielu rozmów. Dodatkowo unoszący się piernikowy zapach wprowadzał w prawdziwie świąteczny nastrój.

Agnieszka Reczyńska

"OPOLE W RYTMIE SERCA"

W jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy?. Jak dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych na drodze?
Jak pracują ratownicy medyczni? Odpowiedzi na te pytania szukali nasi uczniowie z klas 4a, 7a oraz 8a w dniu 9 grudnia 2024 r. w Stegu Arena Opole.
Oddział rejonowy PCK w Opolu zaprosił  do wzięcia udziału w akcji: "Opole w rytmie serca". W programie były zajęcia edukacyjne oraz instruktaże dotyczące pierwszej pomocy, z których ochoczo skorzystali nasi uczniowie oraz nauczyciele.

Teresa Podolak

 

Warsztaty Mikołajkowe oraz wizyta Świętego Mikołaja.

Dnia 6 grudnia w szkole przy ulicy Książąt Opolskich odbyły się plastyczne warsztaty mikołajkowe. Uczniowie mieli możliwość udekorowania choinek oraz bombek. Niespodziewanie do klas uczestniczących w warsztatach przybył także Święty Mikołaj, który grzeczne dzieci obdarował prezentami. Podczas spotkania towarzyszyła nam niesamowita atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 Agnieszka Bula, Krzysztof Śmigiel

 

Mikołaj w szkole

W piątek 6 grudnia do szkoły przy ul. Bytnara "Rudego" zawitał św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie pięknie ubrani w czerwone stroje i czapki mikołajkowe z wielkim przejęciem oczekiwali na Gościa. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piękne piosenki, a On, dzięki hojności sponsora - Pana Romka, wręczył im prezenty. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Było wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Mikołaj nie zapomniał także o pracownikach szkoły ... zajrzał nawet do kuchni 
Aneta Seroczyńska

Igrzyska bez barier

„Igrzyska bez barier” to wyjątkowe zawody sportowe, które od lat gromadzą osoby z niepełnosprawnościami z całej Opolszczyzny, umożliwiając im wspólną rywalizację, integrację i dobrą zabawę. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy, świąteczny charakter. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, którzy z entuzjazmem brali udział w różnych konkurencjach sportowych. W trakcie imprezy, niespodziewanie, pojawił się św. Mikołaj, który z radością rozdawał prezenty, wprowadzając wszystkich w prawdziwie świąteczną atmosferę. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć inspirujące występy artystyczne. Zespół mażoretek zachwycił publiczność swoimi dynamicznymi układami, a uczniowie i nauczyciele Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie przygotowali przepiękne piosenki, które wprowadziły zebranych w radosny nastrój. Sportowa rywalizacja to jednak główny punkt wydarzenia. Każda drużyna walczyła z pełnym zaangażowaniem, a na zakończenie każda ekipa została uhonorowana pamiątkowym pucharem, a uczestnicy otrzymali złote medale – symbol uznania za ich wysiłek i zaangażowanie. Zawody zakończyły się wspólnym obiadem, który pozwolił uczestnikom, organizatorom i gościom na chwilę odpoczynku, rozmowy i integracji. „Igrzyska bez barier” to nie tylko zawody sportowe, ale także święto integracji, które pokazuje, jak ważne są wspólne chwile, wzajemne wsparcie oraz radość z bycia razem, niezależnie od wszelkich trudności, z jakimi się borykamy.

Karolina Niezgoda

Pasowanie na ucznia SPdP

Uczniowie klasy I A i I B po 3 miesiącach nauki i przygotowań zdali pomyślnie testy teoretyczne i praktyczne przygotowane przez wychowawczynie: Joannę Uchacz i Beatę Rogóż- Bogucką. Wszystko odbywało się na oczach całej szkolnej społeczności, która tak dobrze kibicowała, że nikogo nie dopadła trema ani stres. Wszyscy dobrze odpowiadali na pytania i sprawnie wykonywali powierzone im zadania, nie zabrakło też humorystycznych elementów. Pasowania uczniów i wręczenia pamiątkowych dyplomów dokonał dyrektor ZSS p. Marek Wróbel w towarzystwie v- ce dyrektor p. Agaty Gamroth. Na koniec wszyscy uczniowie-przyjaciele odtańczyli wspólny taniec do piosenki pt „ Przyjaciela we mnie masz”, przygotowywany przez p. Joannę Sais-Wieczorek. Chyba rodzą się nowe talenty w naszych uczniach…

Pasowanie na ucznia SPdP

Uczniowie klasy I A i I B po 3 miesiącach nauki i przygotowań zdali pomyślnie testy teoretyczne i praktyczne przygotowane przez wychowawczynie: Joannę Uchacz i Beatę Rogóż- Bogucką. Wszystko odbywało się na oczach całej szkolnej społeczności, która tak dobrze kibicowała, że nikogo nie dopadła trema ani stres. Wszyscy dobrze odpowiadali na pytania i sprawnie wykonywali powierzone im zadania, nie zabrakło też humorystycznych elementów. Pasowania uczniów i wręczenia pamiątkowych dyplomów dokonał dyrektor ZSS p. Marek Wróbel w towarzystwie v- ce dyrektor p. Agaty Gamroth. Na koniec wszyscy uczniowie-przyjaciele odtańczyli wspólny taniec do piosenki pt „ Przyjaciela we mnie masz”, przygotowywany przez p. Joannę Sais-Wieczorek. Chyba rodzą się nowe talenty w naszych uczniach…