19 czerwca 2026 roku czwartoklasiści udali się na terenową lekcję przyrody do Krainy Jezior Turawskich. Jeziora Turawskie znajdują są na styku dużego kompleksu leśnego zwanego Lasami Stobrawsko-Turawskimi, które kiedyś stanowiły Puszczę Śląską. Kraina Jezior Turawskich obejmuje cztery jeziora - Duże, Średnie, Małe i Srebrne, a ich piękne leśne okolice zachęcają dospacerów i eksplorowania okolicy. Nam udało się zobaczyć trzy jeziora. Największe: Jezioro Turawskie, które powstało w okresie międzywojennym jako zbiornik retencyjny oraz dwa mniejsze, zwane Średnim i Małym, które położone są wśród okalających główny zbiornik lasów. Z dala od miejskiego zgiełku, w ciszy, na łonie natury i w towarzystwie wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków, jest to bowiem obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze, poznawali specyfikę ekosystemu wodnego i nadbrzeżnego oraz rozpoznawali pospolite gatunki roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Wspólne wykonywanie zadań terenowych zintegrowało zespół klasowy. Na zakończenie udaliśmy się na pyszne lody, które zjedliśmy w towarzystwie postaci z bajek i wierszy.
Monika Skołd







