Warsztaty proekologiczne
16 czerwca 2026 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatachproekologicznych poświęconych gospodarce o obiegu zamkniętym oraz selektywnej zbiórce odpadów komunalnych, w tym tekstyliów. Realizatorem projektu była Fundacja Odzyskaj Środowisko, która przygotowała zajęcia w formie prelekcji edukacyjnej składające się z części teoretycznej oraz praktycznej. Tematyka spotkania obejmowała: omówienie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, odpowiedzialną konsumpcję i ograniczenie powstawania odpadów, ponowne wykorzystanie przedmiotów i tekstyliów, funkcjonowanie PSZOK. Zajęcia praktyczne polegały na wykonaniu praktycznych toreb ze starych koszulek bawełnianych. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę, odpowiadającą aktualnym wyzwaniom środowiskowym oraz zwiększyliswojąświadomość ekologiczną.
Cykl warsztatów edukacyjnych „Moje dojrzewanie, moje ciało, moje relacje”
W drugim półroczu roku szkolnego 2025/2026 (marzec–maj) w naszej szkole zrealizowano cykl zajęć edukacyjnych pt. „Moje dojrzewanie, moje ciało, moje relacje”, skierowany do chętnych uczniów klas IV–VIII szkoły specjalnej.
Zajęcia odbywały się w małych grupach, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczniów, w tym możliwości komunikacyjnych (AAC). Celem cyklu było wsparcie uczniów w zrozumieniu procesu dojrzewania, oswojenie zmian fizycznych i emocjonalnych oraz rozwijanie umiejętności dbania o higienę i zdrowie.
Podczas spotkań uczniowie poznawali zmiany zachodzące w ciele, uczyli się rozpoznawać i nazywać emocje, ćwiczyli sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwijali umiejętność proszenia o pomoc. Zajęcia obejmowały również naukę zasad higieny oraz zagadnienia dotyczące relacji interpersonalnych, w tym budowania bezpiecznych kontaktów i rozumienia własnych granic.
Zajęcia miały charakter praktyczny – wykorzystywano pomoce wizualne, historyjki społeczne, karty pracy oraz ćwiczenia sytuacyjne.
Cykl został opracowany przez psycholog Idę Parfimczyk i przeprowadzony przez nią ze wsparciem pedagog Moniki Bilik.
Ida Parfimczyk
Dzień Mamy i Taty
Dzień Mamy i Taty to bardzo ważna uroczystość dla naszych uczniów. Dzieci z klas 1a- 2c, 1b, 1c przygotowały dla kochanych rodziców wspólny występ. W części artystycznej zaśpiewały piosenkę, a następnie zagrały na instrumentach. Wręczyły również rodzicom piękne czerwone serca z życzeniami. Następnie udały się do swoich klas na słodki poczęstunek. Niejedna łza spłynęła po policzku ze wzruszenia. To było bardzo miłe, wzruszające, rodzinne, klasowe spotkanie.
Beata Górska, Agnieszka Ryniak-Urbanowska, Anna Szepela
Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam 2026”
Nazwa akcji opiera się na przewrotnej obserwacji wynikającej z badań czytelnictwa.Dzieci czytają znacznie więcej niż dorośli, a jednocześnie są przez nich pouczane na temat zalet czytania i tego, jak to „za ich czasów…”. W naszej szkole role się odwróciły: to uczniowie pokazali nauczycielom, jak się czyta.
TU RZĄDZĄ UCZNIOWIE
Sukces naszej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” polega na przejęciu przez uczniów organizacji akcji. Zamiast zaplanowanego odczytania jednego wiersza, przeczytaliśmy większość zawartych w książce wierszy Juliana Tuwima! Nauczyciele zeszli na drugi plan. Tego dnia rządzili uczniowie, którzy przejęli dowodzenie i zaangażowali się w czytanie.
Festyn "Powitanie lata"
Kolejny Festyn Rodzinny "Powitanie lata" za nami. Było kolorowo. Przywitał nas występ zespołu " Goście specjalni". Następnie Pan Wojtek z pomocnikami Kamilem i Kingą z firmy Lab of Life zrobili nam super pokaz chemiczny, był dym, ogień i kolorowe eksplozje. Na koniec wystąpił fantastyczny zespół dzieciaków "Przyjaciele ukulele" z Niepublicznej Szkoły Podstawowej TAK, którego szefem jest Pani Agnieszka Król. Podczas festynu nasi podopieczni mogli skorzystać z dmuchanego toru przeszkód, z obrotowej fotobudki, z fotobudki z wydrukami oraz ze stoiska że słodkościami.
Agata Domagała







