Pokaz ratownictwa medycznego
27 maja i 2 czerwca 2026r. odbyły się pokazy akcji ratunkowej i nauka udzielania pierwszej pomocy. Załoga świetnie wyposażonej karetki pogotowia odwiedziła najpierw szkołę przy ulicy Bytnara „Rudego”, a za kilka była w szkole przy ulicy Torowej. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pokazowi udzielania pierwszej pomocy, a potem włączyli się aktywnie w ćwiczenia przygotowujące do niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu osób poszkodowanych. Na koniec spotkania mogli zwiedzić karetkę oraz uzyskać odpowiedzi na stawiane ratownikom pytania. Jak co roku wszyscy zostali obdarowani praktycznymi i słodkimi upominkami. Uczniowie z niecierpliwością oczekują ponownego spotkania za rok.
Organizator: Dariusz Polak
Festyn „ Zdrowo-wesoło-sportowo”- Lokalna Akcja Zdrowotna
26 maja w SPDP przy ul. Torowej odbył się festyn dla uczniów i absolwentów pod hasłem „Wesoło- zdrowo-sportowo”. Festyn był podsumowaniem naszego udziału w programie „Zdrowie z klasą” i jednocześnie okazją do wspólnej sportowo - integracyjnej imprezy uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców i terapeutów WTZ. Dzień zaczął się od przygotowań w szkolnym ogrodzie. Powstała strefa grillowo-bufetowa, malowania i rysowania portretów oraz relaksu i rekreacji. Ponieważ zapowiadał się gorący dzień konkurencje sportowe przygotowaliśmy w chłodnej sali gimnastycznej. Jednocześnie uczniowie w klasach pod okiem nauczycieli przygotowywali zdrowe owocowe i warzywne przekąski dla uczestników festynu. Potem już tylko oczekiwaliśmy zaproszonych gości. Rozpoczęliśmy festyn od wyścigów rzędów na wesoło, potem odbył się pokaz judo, na którym zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie SPDP: Daniel, Adrian i Emilka oraz nasi absolwenci: Mateusz i Piotr. Kolejną atrakcją był pokaz tańca w wykonaniu naszej grupy tanecznej i wspólny taniec wszystkich uczestników poprowadzony przez p. Asię. Nasz Grill Master p. Paweł już szykował kiełbaski, ale aby je zdobyć wszyscy uczestnicy musieli zaliczyć pięć konkurencji sportowo- rekreacyjnych: slalom, bocce, rzuty do celu, wyskakiwanie piłek i „łapiące gatki”. Chętni do zaprezentowania swojej kreatywności malarskiej mogli malować farbami w plenerze. Swoje stanowisko miał nasz szkolny rysownik komiksowy Andrzej, który na życzenie robił portrety komiksowe uczestnikom. Był też „zakątek wspomnień”, gdzie absolwenci mogli odnaleźć siebie na fotografiach w kronikach i na filmach. Festyn był wspaniałą okazją do promowania zdrowych nawyków, rozmów, integracji, dzielenia się wspomnieniami, doświadczeniami i atrakcyjną formą aktywnego bycia razem. Absolwenci żegnając się pytali czy za rok znowu się spotkamy.
Beata Rogóż-Bogucka i Joanna Bek
Relacja z gry terenowej
27 maja uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w wyjątkowej grze terenowej „Misja Superbohaterów”, przygotowanej przez studentów III roku kierunku Pedagogika specjalna.
Motywem przewodnim wydarzenia była misja uratowania szkoły przed zagrożeniami ze strony antybohaterów. Uczniowie, wcielając się w rolę superbohaterów, musieli wykonywać różnorodne zadania i pokonywać przeszkody, aby ocalić swoją szkołę.
Gra składała się z ośmiu stacji zadaniowych, na których uczestnicy mogli m.in. stworzyć „eliksir wiedzy”, rysować hieroglify, strzelać z łuku, pokonywać pajęczą sieć oraz odgadywać piosenki z różnych bajek. Na każdej stacji czekali superbohaterowie wspierający uczniów w realizacji misji, jednak dodatkowych emocji dostarczali antybohaterowie próbujący utrudnić wykonanie zadań.
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, współpracą i odwagą, dzięki czemu misja zakończyła się sukcesem. Gra terenowa dostarczyła uczniom wiele radości, pozytywnych emocji i okazji do wspólnej zabawy.
Wydarzenie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i podsumowaniem pełnego wrażeń dnia.
Weronika Kurcz
Dbam o zdrowy styl życia - warsztaty profilaktyczne
W maju uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych ze szkoły przy ul. Książąt Opolskich uczestniczyli w warsztatach utrwalających wiadomości na temat elementów, które warunkują zdrowy tryb życia. Poznali więc wpływ i znaczenie aktywności ruchowej, snu i odpoczynku, utrzymywania higieny osobistej i prawidłowego odżywiania na dobrą kondycję i samopoczucie, gdyż głównym celem zajęć było kształcenie zdrowych nawyków.
W części praktycznej uczestnicy wykonywali ćwiczenia gimnastyczne w pozycji stojącej i z wykorzystaniem krzeseł; dobierali przybory i kosmetyki do odpowiedniej części ciała, utrwalali zasady zmiany bielizny; ćwiczyli prawidłowe szczotkowanie zębów na modelu szczęki, poznając wytyczne dbania o higienę jamy ustnej; segregowali produkty spożywcze, oddzielając zdrowe zakupy od niezdrowych, by utrwalić umiejętność dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Na zakończenie warsztatów przygotowali zdrowe grzanki z ciemnego pieczywa, pomidorów, sera i ziół, ucząc się komponowania wartościowych posiłków.
Zainteresowanie i zaangażowanie uczniów sprawiły, że warsztaty przebiegły w miłej atmosferze i były okazją do zdobywania umiejętności poprzez zabawę i działanie.
Monika Bilik
Obchody Dnia Pszczoły
Uczniowie klas 2b, 3a, 3b, 3d i 3e wspólnie obchodzili Dzień Pszczoły. Podczas zajęć rozmawialiśmy o życiu pszczół oraz o ich ogromnym znaczeniu dla przyrody i człowieka. Oglądaliśmy również film edukacyjny poświęcony tym niezwykle pracowitym owadom. Nie zabrakło także aktywności ruchowych, tańców i wspólnej zabawy. Uczniowie chętnie uczestniczyli w różnych konkurencjach, m.in. w „wyścigach do ula”.
Obchody Dnia Pszczoły były doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę, integracji uczniów oraz rozwijania świadomości ekologicznej. Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w zajęciach i z dużym zaangażowaniem wykonywali przygotowane zadania.
Beata Tileczek







