Wielozmysłowa zabawa – obchody Dnia Dziecka w naszej szkole
Z okazji Dnia Dziecka w klasach młodszych zorganizowano dzień pełen radosnych i bezpiecznych aktywności. Atrakcje zostały dostosowane do potrzeb naszych uczniów, zapewniając im wszechstronną stymulację i integrację. Ogromny dmuchaniec z torem przeszkód pozwolił na rozwijanie sprawności ruchowej i koordynacji. Podczas szkolnej dyskoteki uczniowie z radością integrowali się przy muzyce, rozwijając ekspresję ruchową. Wiele emocji dostarczyło koło fortuny, gdzie każdy losował dla siebie upominek, ćwicząc przy tym cierpliwość. Z kolei kącik kreatywny był idealną przestrzenią do wyciszenia, rozwoju motoryki małej oraz twórczych działań plastycznych. Wydarzenie to było wspaniałą okazją do budowania relacji i wielozmysłowego poznawania świata.
Karolina Niezgoda
Wernisaż ceramiki artystycznej „Ceramika Uskrzydla”
2 czerwca 2026 roku w Filii nr 17 MBP w Opolu w ramach współpracy Filii biblioteki, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu odbył się wyjątkowy wernisaż ceramiki artystycznej pod hasłem „Ceramika uskrzydla”. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję podziwiać piękne prace wykonane przez naszych uczniów, które zachwycały kreatywnością, starannością wykonania oraz bogactwem form i kolorów. Wystawa była efektem wielu miesięcy pracy i zaangażowania młodych artystów uczestniczących w zajęciach ceramicznych prowadzonych przez panią Małgosię. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Dyrekcja i Kierownictwo Szkoły, Wicedyrektor Biblioteki, pracownicy biblioteki, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, nauczyciele, rodzice i opiekunowie uczniów oraz pani Małgosia – prowadząca zajęcia ceramiczne, dzięki której młodzi artyści mogli rozwijać swoje pasje i talenty. Wernisaż był doskonałą okazją do zaprezentowania efektów pracy uczniów oraz wspólnego świętowania ich sukcesów artystycznych. Goście z dużym zainteresowaniem oglądali wystawę, doceniając zaangażowanie, wyobraźnię i umiejętności twórców.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólne świętowanie sukcesów młodych twórców. Autorom prac gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Organizatorzy wydarzenia: Marta Falecka, Beata Tileczek, Aneta Seroczyńska
Szlakiem Zabytków Techniki -wycieczka do Katowic -Nikiszowca
Uczniowie klasy IC i IIA ruszyli Szlakiem Zabytków Techniki województwa śląskiego, który obejmuje obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym Śląska. Szlak tworzy czterdzieści obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Pociągiem dojechaliśmy do Katowic i dalej autobusem do Nikiszowca. Nikiszowiec to osiedle robotnicze dla pracowników kopalni Giesche (później kopalni Wieczorek) wybudowane na początku XX wieku. Wizytówka i symbol Katowic – ciągle żywa historia górniczych tradycji. Osiedle stanowi unikatowy i w pełni zachowany przykład zabudowy patronackiej. Składa się z zespołu dziewięciu ceglanych bloków zabudowy mieszkaniowej posiadających zróżnicowane detale architektoniczne i ciekawe podwórka, a nad całością dominuje bryła kościoła św. Anny. Na osiedlu nadal działa szkoła, poczta, sklepy i restauracje oraz lodowisko. Układ urbanistyczno-przestrzenny Nikiszowca został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych i stał się jednym z pomników historii. Po zwiedzeniu osiedla i zapoznaniu się z jego historią zaliczyliśmy wizytę w kawiarni, a następnie wróciliśmy do centrum Katowic. Tam podziwialiśmy zabudowę historyczną z końca XIX wieku i początku XX m.in. Teatr Śląski, powojenną z czasów PRL domy handlowe: Zenit i Skarbek, halę widowiskowo-sportową Spodek oraz wysokościowce z różnych okresów historycznych. Znaleźliśmy też chwilkę na przejażdżkę ruchomymi schodami i pamiątkowe zakupy w Galerii Katowickiej.
Beata Rogóż-Bogucka
DZIEŃ PATRONA I DZIEŃ SPORTU
Podwójne święto w naszej szkole
1 czerwca w szkole przy ulicy Książąt Opolskich upłynął pod znakiem nauki i wychowania poprzez zabawę. Dzień ten został podzielony na dwie części. W pierwszej nazwanej przez organizatorów „Korczakowym miastem radości” została przybliżona postać patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka. Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną omawiającą życie oraz działalność wybitnego nauczyciela, lekarza i pisarza. Następnie wzięli udział w grze terenowej pt. „ Ścieżka Praw Dziecka”. Zadaniem uczestników było przejście siedmiu różnorodnych stacji. Każda z nich nawiązywała do wybranego korczakowskiego prawa dziecka. Uczniowie m. in. budowali bezpieczny dom; przeprowadzili „Giełdę Życzliwości”; wcielali się w rolę lekarza, który pomaga choremu; tworzyli „Drzewo Życzeń”, przygotowywali wspólny stół doświadczając różnorodnych wrażeń sensorycznych. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem, zaciekawieniem i uważnością.
Druga część dnia upłynęła pod hasłem „Ruch – to zdrowie, każdy się dowie”. Na boisku szkolnym zostały przygotowane stacje sportowe, a zadaniem uczniów było zaliczenie każdej z nich. Uwieńczeniem kilkugodzinnej zabawy były pyszne lody dostarczone przez cukiernię Pawellek ze „Słodkiej Chmurki” w Opolu.
Ewa Wróbel
Szkolny Turniej Bowlingowy
Ze Szkoły Podstawowej przy ul. Bytnara "Rudego" 32 uczniów wzięło udział w Szkolnym Turnieju Bowlingowym. Uczestnicy mieli zróżnicowany poziom sprawności ruchowej – od osób zaawansowanych po tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bowlingiem, w tym również uczniów na wózkach. Każdy z nich włożył ogrom wysiłku, a rywalizacja przebiegała zgodnie z zasadami fair play. Atmosfera była niezwykle życzliwa, a uczniowie kibicowali sobie nawzajem, tworząc prawdziwie wspólnotowe przeżycie. Zawodnicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, zostali wyróżnieni na apelu szkolnym, gdzie odebrali medale i gratulacje. Cały turniej był wspaniałą lekcją sportowego ducha, integracji i równości. Oto nasi zwycięscy:
I miejsce – Lena R., Weronika P., Antoni P., Paweł P.,
II miejsce – Lena R., Victoria S., Jakub Sz., Dawid S.,
III miejsce – Martyna N., Nikola S., Szymon N., Jakub I.
Alicja Wyszyńska







