Ostatnie prace projektowe

To już ostatnia fotorelacja prac w tym roku szkolnym. Za nami wiele ciekawych, kreatywnych doznań artystycznych, które realizowaliśmy w ramach zajęć. Niektóre techniki plastyczne bardzo przypadły naszym uczniom do gustu   dlatego,zamierzamy wykorzystywać je przy okazji różnych działań artystycznych.

Przyroda w maju obfituje w kwiaty i intensywne zapachy. Dlatego jednogłośnie zdecydowaliśmy się wykonać zadanie pt. „Bzy”. W każdej z klas, przed przystąpieniem do pracy nad zadaniem,tworzyliśmy bukiety żywych bzów. Dzięki temu ,pobudzaliśmy nasze doznania węchowe oraz wzrokowe. Nasze „żywe” kompozycje kwiatów, stały się inspiracją do realizacji prac plastycznych. Może dzięki temu zabiegowi, tak bardzo zachwycają?

Malowanie solą- to kolejna wariacja plastyczna. Bardzo łatwa i szybka w realizacji. Obsypywaliśmy solą kleksy kleju na czarnej kartce papieru, a następnie zabarwialiśmyrozcieńczonymi wodą farbami ,za pomocą pipety.


Joanna Płońska

Kolorowo, wesoło, kwieciście

Kolorowo, wesoło, kwieciście to hasła, które towarzyszyły nam podczas tworzenia prac plastycznych w minionych miesiącach. To właśnie „ ona” wyczekana- wiosna królowała podczas realizacji zadań , choć na dworze częściej panowała zima. My na przekór pogodzie, tworzyliśmy klimat wiosenny w naszych salach lekcyjnych.


W marcu wykonywaliśmy prace pt. „Bazie” – nawiązując do świąt Wielkanocy. Uczniowie wykorzystywali wcześniej wykonane tło artystyczne, tapetowane serwetkami ozdobnymi. Stara makulatura posłużyła nam do wycinania kółek różnej wielkości, które imitowały „kotki”- bazie. Wklejaliśmy wycięte kółeczka. A na koniec markerem dorysowaliśmy gałązki. W marcu wykonaliśmy kwiatki, które najbardziej kojarzą nam się z wiosną czyli „Przebiśniegi”. Do tej pracy również wykorzystaliśmy gotowe tło artystyczne z poprzednich prac.

 

W kwietniu było kwieciście- wybraliśmy ciekawe zadanie pt. „Żonkile”. Tło do tej pracy wykonaliśmy rozcierając farby plakatowe w wybranych kolorach za pomocą linijki. Kwiatki naszych żonkili powstały z papilotek, które rozcinaliśmy, malowaliśmy żółtą farbą, a środek wyklejaliśmy pomarańczową kulką z bibuły. Łodygi kwiatów modelowaliśmy z bibuły.

 

Nasze prace -styczeń,luty

Temat przewodni  zadań projektowych które realizowaliśmy w minionych miesiącach to przede wszystkim panująca pora roku- zima. To wokół trwającej  aury stworzyliśmy wiele ciekawych prac. Przy okazji doświadczyliśmy, że każdy może stworzyć swoje „małe arcydzieło”. Tak było w przypadku realizacji zadania- „malowanie bibułą”. Zadanie polegało na ułożeniu na kartce dowolnej kompozycji z bibułowych ścinków. Następnie moczyliśmy ułożoną bibułę za pomocą wilgotnej gąbki. Pozostawialiśmy do wyschnięcia na około 10 minut, po tym czasie zdejmowaliśmy kawałki bibuły i podziwialiśmy powstały papier artystyczny. W lutym m.in.  realizowaliśmy  zadanie pt. „zimowy las”. Przy tym zadaniu również wykorzystywaliśmy bibułę, wycinaliśmy z niej kształty trójkątów, a następnie zamalowywaliśmy akwarelami.  Niektórzy uczniowie wykazali się nieszablonowym myśleniem i ich drzewa stały się „bajecznie kolorowe”. Świetnie bawiliśmy się realizując zadanie projektowe pt. : „papier mięty, malowany”. Zadanie polegało na delikatnym gnieceniu kartki papieru oraz malowaniu fragmentu papierowej kulki gęstą farbą w wybranym kolorze, obracając kulkę w dłoni. Efekt końcowy to gotowy papier artystyczny, który można wykorzystać do kolejnych prac plastycznych.

Prace z bibuły

Prace - las

Prace - drzewo

Prace - papier mięty, malowany 

Prace uczniów - listopad, grudzień

Kolejne miesiące ciekawych, kreatywnych  prac za nami. Uczniowie chętnie uczestniczyli w proponowanych zadaniach. Tematyka prac była dopasowana do pory roku oraz zbliżających się świąt. Miesiąc listopad obfitował w przeróżne kompozycje z liśćmi. Jedną z ciekawych technik, którą pracowaliśmy była  technika frotażu, która polegała na ułożeniu kompozycji z liści na jednej kartce, nakrycie drugą. Następnie kredką pastelową pocieraliśmy po kartce, aż wyłonią się kształty liści. Całość zamalowywaliśmy akwarelami. Same dzieci zachwycały się efektem swoich prac. Natomiast grudzień to prace z motywem choinki oraz ciekawa technika plastyczna z wykorzystaniem folii aluminiowej. Tworzyliśmy dzieła pt. „zamek” na tle z papieru artystycznego  malowanego plamą. Wszystkie prace uczniowie wykonywali z własną inwencją twórczą, dobierając samodzielnie kolory, tworząc niepowtarzalne kompozycje.

Kompozycje z liści

Prace z wykorzystaniem folii 

Nasze pierwsze prace

Nasza Szkoła w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do Projektu pt. „Kreatywne prace plastyczne”. Organizatorką i pomysłodawczynią jest autorka najpopularniejszego w Polsce bloga plastycznego- „Kreatywne prace plastyczne”. Głównym celem tego projektu jest zaspokojenie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej. Tworzone prace inspirowane są przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem, a technika wykonania prac jest zgodna z podstawą proekologiczną poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik. Co miesiąc realizujemy nowe  zadania , które mają różny poziom trudności, dlatego znając możliwości naszych podopiecznych, proponujemy im zadanie, które jest w stanie wykonać, jak najbardziej samodzielnie. Oto efekty dotychczasowych prac naszych uczniów:

Wrzesień

Weronika klasa VC                                  Kuba IVC

Pażdziernik

 

Weronika VC                                                             Kuba IVC