Śląskie stroje  

16 listopada 2023 roku w budynku szkoły przy ulicy Książąt Opolskich odbyły się warsztaty etnograficzne, których celem było zapoznanie uczniów ze strojem ludowym Śląska Opolskiego.

Warsztaty przeprowadzała przesympatyczna pani Beata z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która wystąpiła przed uczniami w tradycyjnym śląskim stroju ludowym. W trakcie spotkania kolejno zostały przedstawione najważniejsze elementy stroju. Uczniowie nie tylko mogli dokładnie przyjrzeć się poszczególnym częściom ludowego ubrania, ale także przymierzyć niektóre z nich. Dziewczęta ozdabiały swoje głowy kwiecistymi wiankami, zaś chłopcy zastanawiali się, która jakla byłaby dla nich najstosowniejsza.

Zwieńczeniem warsztatów było wykonanie pracy plastycznej pt. Szfarno Dzioucha, podczas której uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą oraz własną inwencją twórczą.

.  

Zadanie projektowe nr 6 – Śląskie specjały

Realizację kolejnego zadania projektowego rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Co jemy na Śląsku Opolskim?”. Dowiedzieliśmy się, że kuchnia Śląska Opolskiego to mieszanka wpływów polskich, niemieckich, czeskich oraz kresowych. Przybywający na Śląsk Opolski przez setki lat napływowi mieszkańcy przywozili ze sobą różnorodne receptury oraz przyprawy. Ze względu na wielokulturowość regionu nasza kuchnia jest niejednorodna. Jednak jako danie regionalne królują rolady wraz z kluskami i modrą kapustą. Na pierwsze danie podawana jest zawsze nudelzupa ( rosół z makaronem), a na deser szpajza cytrynowa (lekka pianka z jajek, cukru i żelatyny).

Następnie rozpoczęły się praktyczne warsztaty dla uczniów, którzy razem przygotowali danie złożone z klusek śląskich, kapusty i sztuki mięsa z sosem. Na koniec wspólnie zasiedli do wspólnej degustacji przygotowanych dań. Wszyscy byli zgodni, iż była to świetna zabawa, ale również nauka gotowania.

Wycieczka do Łambinowic

W dniu 23 października 2023 roku uczniowie klas 7a i 8a zwiedzili Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Mieli okazję poznać historię obozu i życia ludzi, którzy w nim przebywali. Razem z przewodnikiem odwiedzili Stary Cmentarz Jeniecki, Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych oraz baraki jenieckie. Wyjazd był wspaniałą okazją do poznania kolejnego kawałka historii naszego regionu.

 

Symbole Opolszczyzny – zdobycie pierwszego skarbu!

18 października br. uczniowie klasy VI a, VIII a oraz VIII b wyruszyli w pierwszą, edukacyjną podróż po Opolszczyźnie. Trasa rozpoczęła się od zapoznania uczestników z mapą Polski przedstawiającą podział na poszczególne regiony etnograficzne. Wyodrębnienie Śląska Opolskiego spośród innych, ciekawych miejsc na mapie naszego kraju, pozwoliło uczniom dokładnie zaznajomić się z obszarem województwa opolskiego.

W kolejnych etapach zajęć uczniowie zaznajomili się ze stolicą Opolszczyzny oraz ważnymi dla regionu miastami. Przeglądając prezentację multimedialną natrafili naciekawe miejsca naszego regionu. Wiele spośród nich było im już dobrze znanych, jednak pojawiło się też wiele nowych zakątków, które z pewnością będą celem uczniowskich wypraw w niedalekiej przyszłości.
Najważniejszym elementem edukacyjnej podróży w ramach realizacji projektu „W skarbcu Polski” było poznanie symboli Śląska Opolskiego – flagi, godła oraz hymnu. Zaliczenie tego zadania wiązało się z wykonaniem pracy plastycznej i ułożeniem skomplikowanych puzzli. Uczniowie, jak zwykle poradzili sobie z tym zadaniem „śpiewająco” zdobywając tym sposobem swój pierwszy, projektowy skarb.

W skarbcu Polski

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy VI a, VIII a i VIII b przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „W skarbcu Polski”. Innowacja powstała w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „W skarbcu Polski”, a jej głównym celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat Śląska Opolskiego. Od października 2023 r. do maja 2024 r. uczniowie będą wykonywać zadania, dzięki którym poznają historię swojego regionu, najciekawsze miejsca i zabytki, przyrodę Opolszczyzny, regionalną kuchnię, muzykę oraz stroje ludowe. Opiekę merytoryczną nad realizacją innowacji sprawują: Sabina Polok-Klimek, Ewa Wróbel i Łucja Baron-Świerc