Podziękowanie za udział w Ogólnopolskim Tygodniu Biblioterapii w roku 2022

Nasza szkoła otrzymała z rąk Pani Justyny Jurasz Prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznegożyczenia pięknych odkryć literackich i doświadczania dobrej mocy słów oraz podziękowanie za zaangażowanie i twórczy udział w Ogólnopolskim Tygodniu Biblioterapii w roku 2022, który odbył się pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych".

 

18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka – postaci znanej i kochanej przez dzieci i dorosłych na całym świecie za życzliwość, szczególne upodobanie do miodu oraz wiele życiowych mądrości, czasem tak przemyślanych, że nikt inny nie mógłby ich pomyśleć. Od Kubusia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu można się wiele nauczyć: akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami - nie ma ludzi idealnych :), jak rozchmurzyć pochmurne dni i jak brykać w stronę Ważnych Rzeczy.

W naszej szkole postanowiliśmy uczcić to sympatyczne święto. Z okazji urodzin Kubusia Puchatka przeprowadzono akcję czytelniczą: dla młodszych uczniów konkurs na najpiękniejsze życzenia dla Kubusia, a dla starszych - na ulubiony cytat z Kubusia Puchatka. Celem wydarzeniabyłozapoznanie uczniów z klasyczną literaturą dziecięcą, inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród ucznióworaz kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.

Najpiękniejsze kartki dla Kubusia Puchatka wykonali:

Klasa VI d – I miejsce

 

Klasa VII b – II miejsce

 

Joanna Jabłońska z klasy VII c – III miejsce

 

Z licznie nadesłanych cytatów z książek o przygodach Kubusia Puchatka utworzono gazetkę na tablicy obok biblioteki.

 

 

Ps. Kubuś Puchatek w podziękowaniu za życzenia urodzinowe napisał list do społeczności szkolnej zamieszczony poniżej :

 

Drodzy Uczniowie! Drodzy Nauczyciele!

Bardzo dziękuję Wam za przepiękne życzenia i kartki urodzinowe, które od Was otrzymałem. Cieszę się, że o mnie pamiętaliście w tym dniu. Jestem Waszym przyjacielem na zawsze! Skąd Wiecie, że najbardziej lubię miodek??? Chyba z książek, do których czytania bardzo Was zachęcam! Wiem, że w Waszej szkolnej bibliotece znajdziecie wiele historii z moim udziałem.

Pozdrawiam Kubuś Puchatek

Ps. Dziękuję również za to, że choć wielu twierdzi, iż jestem niezbyt mądrym misiem, to Wy – cytując mnie - uznaliście, że czasami moje myśli są tak przemyślane, że nikt inny nie mógłby ich pomyśleć i można się ode mnie wiele nauczyć.

 

Biblioteczny kalendarz adwentowy

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do akcji czytelniczej BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY. Zabawa polegała na przekazywaniu uczniom mało wymagających, nie przekraczających ich możliwości zadań do wykonania w okresie 1-21.12.2022 za pośrednictwem kalendarza wywieszonego obok biblioteki, na którym codziennie zaznaczano wykonanie poszczególnych zadań. Wydarzenie miało na celu wprowadzenie uczniów  w atmosferę świąt i przemycenie wartości edukacyjnych, takich jak kompetencje informacyjne (wyszukiwanie informacji) i czytelnicze (czytanie książek), poznawanie tradycji świątecznych i historii swojej rodziny oraz przekazywanie pozytywnych wartości, takich jak pomoc słabszym. Zabawa miała również na celu przyciągnięcie uczniów do biblioteki i przekonanie ich, że to dla nich przyjazne miejsce. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci. Po ukończeniu kalendarza uczniowie otrzymali słodkie upominki, a najbardziej zaangażowani - nagrody rzeczowe.

Nagrody główne otrzymali:

Jakub Giza

Jakub Sojka

Marcel Galla

Uczniowie wyróżnieni:Szymon Kusak, Weronika Patrzyk, Jakub Doliński

Gratuluję :)

Konkurs: Książka z kolorem w tytule

Biblioteka szkolna zaprosiła społeczność szkolną do zmierzenia się z zadaniem, które polegało na wyszukiwaniu wśród księgozbioru biblioteki szkolnej lub we własnych domowych biblioteczkach takich pozycji książkowych, które mają nazwę koloru w tytule. Zadanie było łatwe i mało wymagające. Zabawa miała na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych – wyszukiwanie i czytanie książek oraz przede wszystkim przyciągnięcie uczniów do biblioteki i przekonanie ich, że to miejsce, w którym można dobrze się bawić. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

Konkursowe tytuły zawierały kolory typowe oraz: lemoniadowy, hebanowy, szkarłatny, błękitny, szmaragdowy, pąsowy, cappuccino,piaskowy, śnieżny, pistacjowy, morelowy, śliwkowy,perłowy, księżycowy, kryształowy, diamentowy. :)

Za zaangażowanie w realizację zadania, nawet kosztem kolorowych halucynacji oraz dobrowolne uczestnictwo w niebezpiecznych (dla kieszeni) precedensach książkowych uczestnicy otrzymali nagrody od wielce ukontentowanej Pani Biblioteki :) Gratuluję

 

Konkurs biblioteczny - Poezja z grzbietów książek

„Wszystko jest poezją” – napisał Edward Stachura. Biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich czytelników do kreatywnej zabawy – szukania poezji na grzbietach książek w ich tytułach. Zadanie polegało na ułożeniu wiersza lub sensownego tekstu z wykorzystaniem tytułów dowolnych książek. Każdy grzbiet książki z tytułem to jeden wers konkursowego wiersza. Każdy utwór literacki musiał składać się z przynajmniej trzech wersów, czyli z trzech książek. Można było wykorzystać księgozbiór szkolny lub własne zbiory. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród społeczności szkolnej. Nadesłano wiele ciekawych prac, które zostały poddane ocenie jury. Najlepsze – najbardziej kreatywne – zostały nagrodzone.

 

Dawno, dawno temu… - wspólnie piszemy bajkę

Biblioteka szkolna zaprosiła społeczność szkolną do wspólnego pisania bajki. W rolę bajkopisarzy wcielili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz rodzice uczniów, którzy dopisywali kolejne części tworząc wspólną historię. Opowiadania napisane zostały z wykorzystaniem pisma tradycyjnego, piktogramów, PCS oraz znaków graficznych MAKATON. Dodatkowo uczniowie wykonali lub przykleili rysunki do wydarzeń opisywanych w bajkach. Akcja czytelnicza była okazją do wspólnej zabawy oraz popularyzowania czytelnictwa. Osoby szczególnie zaangażowane w powstanie bajki otrzymały nagrody.

Oto efekty naszych działań:

 Bajka 1                                                      

  

Bajka 2

 

Poniżej fotorelacja z procesu powstawania bajek:

 
 

LISTOPAD I GRUDZIEŃ 2022 w MBP w Opolu

Nadchodzące wydarzenia dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu ul. Minorytów 4

 

Słucham – Czytam – Tworzę
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy MBP
Pl. Mikołaja Kopernika 10

środy i czwartki / godz. 17:15

zapisy: 512 270 685

To zajęcia literacko-plastyczne, wspierające rozwój dziecka. Na każdym spotkaniu fruniemy z książką, dokąd tylko zechcemy – w świat wyobraźni. Tam w miłej atmosferze zabawy spędzamy czwartkowe popołudnie i wraz z dziećmi oddamy się porywającej, niczym nieskrępowanej twórczej pasji. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

 

MBP w Opolu zaprasza wszystkie chętne dzieci w wieku od 8 do 12 lat na niesamowity BAL ANDRZEJKOWY!!

Miejsce: Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, pl. Mikołaja Kopernika 10

Zapisy osobiście lub pod numerem telefonu: 512 270 685

W PROGRAMIE: wróżby, zabawy, animacje, czytanie magicznych historii i wiele więcej!

 

 

Jak z bajki – sobotnie spotkania z muzyką i literaturą
ostatnia sobota miesiąca | 10:30 i 13:30
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy MBP, pl. Kopernika 10 

Zajęcia dla dzieci w wielu 3-6 lat

Obowiązują zapisy: 512 270 685

MBP w Opolu zaprasza na interaktywne zajęcia muzyczne dla najmłodszych miłośników muzyki i książek, które odbywają się w ostatnią sobotę miesiąca dla dwóch grupach wiekowych. Spotkania pomogą umuzykalnić, uwrażliwić na literaturę i usprawnić przy tym procesy poznawcze oraz percepcję wzrokową i słuchową naszych młodych czytelników. Będzie przy tym dużo zabawy, książek i oczywiście muzyki!

Akcja Czytaj z Muchą Odpaduchą, czyli Wędrująca Książka

W naszej szkole bezterminowo kontynuowana jest akcja popularyzująca czytelnictwo Czytaj z Muchą Odpaduchą,czyli Wędrująca Książka.

Inspiracją do wydarzenia jest projekt Bookcrossing, którego założeniem jest idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w specjalnie wyznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym miejscu.

Głównym celem akcji jest promowanie idei drugiego życia książek. Polega ona na zbiórce wśród uczniów i wszystkich pracowników szkoły książek, z których już nie korzystają, a mogą one nadal służyć innym. Dla celów akcji wobu budynkach szkoły zorganizowano miejsca wymiany książek – półki – biblioteczki. W ramach zbiórki udało się pozyskać imponującą ilość książek, z których chętnie korzysta społeczność szkolna. Najbardziej zaangażowani darczyńcy corocznie otrzymują nagrody. Kąciki Wymiany Książek w naszej szkole można wzbogacać w każdej chwili.

Zapraszamy!

 

Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii 14-21.11.2022

Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych

 

Źródło: Biblioteka w szkole

 

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, zaś od 14 do 21 listopada 2022 Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii. Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na stany emocjonalne. Biblioterapia jest stałym elementem działalności wielu bibliotek i z roku na rok zyskuje na popularności.

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii w naszej szkole podjęto szereg inicjatyw: wydrukowano i rozdano uczniom zakładki do książek projektu Grażyny Anny Sabiłło (Poznańskie Koło PTB); w wielu klasach przeprowadzono zajęcia z elementami biblioterapii i bajkoterapii, uczennica klasy I A PdP przeczytała uczniom opowiadania, których jest współautorką (z przyjaciółką Martą), przeprowadzono cykl lekcji bibliotecznych „Ciekawe dlaczego…, bajki mogą leczyć” oraz „Mała księga mądrości Kubusia Puchatka”; w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa literatury wspomagającej działalność biblioterapeutyczną; chętni nauczyciele mieli możliwość wysłuchanie wykładów online przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne: „O biblioterapii słów kilka, czyli o MOCnej stronie książki - Justyna Jurasz, prezes zarządu PTB, RZPWE PBW w Opolu oraz „Biblioterapia wspierająca duszę” - dr hab. Agnieszka Chamera - Nowak, Uniwersytet Warszawski, Wrocławskie koło PTB. 

Fotorelacja ze święta biblioterapii poniżej

Wystawa książki patriotycznej

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w bibliotece została zorganizowana wystawa książek o wymowie patriotycznej. Dominują wśród nich utwory poświęcone symbolom narodowym, ważnym wydarzeniom oraz wybitnym postaciom z historii Polski. Nie brakuje również pozycji z literatury pięknej, które poprzez frapującą fabułę przybliżają ważne wydarzenia, postaci i fakty z naszej historii.

Czytanie utworów o tematyce patriotycznej to prawdziwa lekcja patriotyzmu.
A więc czytajmy!

Czytanie dla pokoju

Źródło: Biblioteka w szkole

 

W październiku, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim było „czytanie dla pokoju”. Hasło sformułowane w taki sposób uznaliśmy za zbyt trudne dla uczniów szkoły specjalnej, więc potraktowaliśmy je jako wskazówkę dla obchodów tegorocznego MMBS i postanowiliśmy ukazać rolę literatury w poznawaniu własnych emocji oraz kształtowaniu postaw empatii i tolerancji.

Źródło: Biblioteka w szkole

Inspiracją do przeprowadzonych zajęć był wykład dr Tiny Oziewicz, autorki książek dla dzieci „Jak opowiadać o tym, co niewidzialne? Uczucia, życie wewnętrzne i inne nasze niewidoczne wymiary” wygłoszony podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej „Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” oraz sama książka „Co robią uczucia?”

 

To minimalistycznie wydana książka z zabawnymi ilustracjami Aleksandry Zając, która przenosi nas w świat sympatycznych stworków reprezentujących różne emocje. Na kolejnych stronach picturebooka poznajemy, m.in. smutek, który otula się kocem, nienawiść, która przegryza łącza i niszczy kontakty, radość, która skacze na trampolinie oraz kompleksy, które budują klatki. Książka stanowi zaproszenie dla dzieci i dorosłych do rozmowy na temat emocji i szukania odpowiedzi na pytanie, co kryje się w każdym z nas.

 

Temat edukacji emocjonalnej jest w szkole bardzo zaniedbany. Dzieci uczą się pisać i czytać, ale nie znają słów, które pomogłyby im nazwać świat własnych przeżyć. Dzieje się tak, ponieważ rozmowa z dziećmi o uczuciach nie jest łatwa, bo jak nazwać coś, co towarzyszy nam w codziennych sytuacjach, ale jest niewidzialne i tak trudne do uchwycenia? W sytuacjach szkolnych często zdarza się, że psychologiczna apteczka potrzebna jest natychmiast, więc ważne jest, by oswajać dzieci z tym zagadnieniem, w czym z pewnością mogą nam pomóc książki.

W bibliotece szkolnej posiadamy kilka publikacji skierowanych do dzieci, które poruszają temat emocji i poza dawaniem przyjemności z samego obcowania z książką, przemycają wiedzę z tego zakresu. Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaprosiliśmy więc uczniów do czytelniczej przygody i odkrywania świata emocji. Przeprowadziliśmy cykl zajęć dla różnych grup wiekowych. Każde rozpoczynaliśmy bajką obrazkową kamishibai, gdyż bajki poważnie traktują świat dziecięcych uczuć i podsuwają zrozumiałe dla dzieci rozwiązania radzenia sobie z emocjami. Dzieci łatwo utożsamiają się z książkowymi bohaterami i na ich przykładzie uczą się rozpoznawania emocji oraz empatii. Kiedy dziecko opowiada o przygodach bohaterów, często dzieli się swoimi własnymi przeżyciami. Następnie przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów z wykorzystaniem dostępnej literatury. Jesteśmy przekonani, że odpowiednio dobrana książka może wyciszyć emocje i pomóc nad nimi zapanować.

Fotorelacja z obchodów tegorocznego MMBS w ZSS Opole poniżej:

 

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Bibliotece Pedagogicznej w Opolu

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, który obchodzony jest 14 listopada Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Opolu zaprasza nauczycieli, bibliotekarzy, dzieci i dorosłych do udziału w warsztatach i wykładach, które odbywać się będą przez cały tydzień, od 14  do 22 listopada 2022 r. W bibliotece będzie można również obejrzeć wystawy poświęcone  biblioterapii oraz literaturze biblioterapeutycznej dostępnej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej  w Opolu i w Filiach.

Poniżej Program obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii w PBW w Opolu –

14 - 21 listopada 2022.

Wykłady online - 14 listopada 2022

godz. 16.30 – „O biblioterapii słów kilka czyli o MOCnej stronie książki” – Justyna Jurasz (PBW w Opolu) wykład online  – Justyna Jurasz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego

godz. 17.00 – „Biblioterapia wspomagająca duszę”– dr hab. Agnieszka Chamera-Nowak (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego), wykład online

 

Warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy

15 listopada 2022

godz. 15.30 – Arteterapia i jej zastosowanie w pracy nauczyciela bibliotekarza. Cz. 1– Barbara Pająk (PBW w Opolu), Czytelnia

16 listopada 2022

godz. 15.30 – „Biblioterapia w edukacji, wychowaniu i terapii”  – Justyna Jurasz (PBW w Opolu), sala 6

 

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych – obowiązują zapisy, kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 774536692 wew. 110

 

 

 
 

Podkategorie