OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „KLASA W TERENIE”

W minionym roku uczniowie klasa IVe i Vd wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie „KLASA W TERENIE”, który był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i trwał od 1 października 2023 do 31 maja 2024 r. Jego głównym celem było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu poprzez obserwację, doświadczanie i kreowanie myślenia. W projekcie wzięło łącznie udział 75 965 uczniów i 5 197 nauczycieli z całej Polski.

Poza warunkami formalnymi związanymi z przystąpieniem do projektu, uczestnicy musieli wybrać minimum 5 zadań z 10 proponowanych przez organizatorów.

Nasz zespół zrealizował 6 następujących zadań:

  • „Obserwacja przyrody”, dzięki któremu, poza obserwacją przyrody, nazbieraliśmy jesienne dary natury i stworzyliśmy z nich tor sensoryczny,
  • „Plastyka w terenie”, w trakcie którego malowaliśmy kasztanami i farbami sensoryczne obrazy,
  • „Zabawa w przyrodników”, w ramach którego sadziliśmy cebulki kwiatów,
  • „Mini zielnik” stworzony z wiosennych roślin,
  • „Wyjście w ciekawe miejsce”, którego efektem była wycieczka do ZOO,
  • „Obserwacja chmur”, która zamknęła nasz projekt, a na nadodrzańskim deptaku powstał upamiętniający to rysunek wykonany przez naszych ucznió

Zapraszamy do galerii zdjęć z projektu.

Lucyna Łazarska

Paweł Szepielak

Projekt „ Trzymaj Formę” realizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu 

To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Cel główny:

poprawa sposobu odżywiania uczniów i zwiększenie aktywności fizycznej.

Cele:

1. Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.                                   

2. Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.

3. Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia.

4. Propagowanie zdrowego trybu życia.

5. Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz na zawodach sportowych.

Każdy chce żyć długo i szczęśliwie. Jest na to prosty sposób. Celem projektu „Trzymaj formę” było poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. W projekcie brało udział  dwie klasy:  3 A SPdP 3 B SPdP, które poznały jak właściwie się odżywiać, dbać o higienę osobistą i higienę otoczenia, a także uprawiać sport. Uczniowie poznali piramidę zdrowego żywienia. Tym samym poznali jak utrzymać swój dobrostan.  Poznaliśmy zawartość składników produktu spożywczego: dodatki do żywności, które samodzielnie nie są przeznaczone do spożycia – dodane do produktu wpływają na jego trwałość, konsystencję, barwę, zapach lub smak.

Wybraliśmy się do sklepu, aby czytać etykiety na produktach żywnościowych, i wybierać te  które mają najlepszy skład. Nadto uczyliśmy się jak nie marnować żywności. Wykonywaliśmy posiłki wykorzystując zioła i popularne chwasty; królową wszystkich ziół- pokrzywę. Z niej piliśmy pyszny ekologiczny sok i sporządzaliśmy pesto. Sporządzaliśmy też inne zdrowe soki. W ramach promowania aktywności braliśmy udział w Szkolnym Dniu Dziecka na sportowo. Uczniowie chętnie wychodzili na spacer na siłownię plenerową oraz ćwiczyli na maszynach, tym samym utrzymywali swoje ciało w sprawności. Podkreślaliśmy, iż systematyczna dbałość o nie, zapewni nam zdrowie i sprawne funkcjonowanie. Bardzo ważnym elementem było uświadomienie uczniom potrzeby aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie. Uczniowie dodatkowo dbali o Naszą Planetę Ziemi poprzez akcję sprzątania świata. 

Wydarzenia klasa II B SPdP

12.04.2024 – biblioteka

W dniu 12.04.2024 r. uczniowie klasy II B SPdP oraz 4 e – 5d SP uczestniczyli w kolejnej lekcji bibliotecznej w MBP przy ul. Minorytów w Opolu. Tym razem, tematem zajęć było „Słowo i obraz – o ilustracjach w książkach dla dzieci”. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o sławnych ilustratorach, między innymi o Janie Szancerze, oglądali książki z pięknymi kolorowymi ilustracjami. Mieli również możliwość wykonania własnej ilustracji do przeczytanego przez panią bibliotekarkę fragmentu książki.

17.05.2024 r. – biblioteka

W dniu 17.05.2024 r. w stałym składzie – uczniowie klasy II B SPdP oraz klasy 4e – 5d SP mieli przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej w MBP przy ul. Minorytów w Opolu. Temat zajęć był bardzo ciekawy – „Tajemnice i zagadki – poznajemy słynnych detektywów literackich”. Okazało się, że uczniowie czytają książki o tematyce detektywistycznej. Znany jest im między innymi detektyw Pozytywka i Sherlock Holmes. Uczniowie poznali metodę zbierania odcisków palców i przeprowadzali ciekawe doświadczenia, odczytywali zaszyfrowaną wiadomość. Stwierdzili, że praca detektywa jest interesująca.

20.05.2024 r. – ciekawa lekcja

W dniu 20.05.2024 r. na zajęciach FOS uczniowie klasy II B SPdP, poznawali postać sławnego malarza – Jana Matejki. Oglądali prezentację multimedialną, zdjęcia obrazów mistrza. Poznawali również obrazy malarzy współczesnych. Kontynuację tych lekcji stanowiły zajęcia rozwijające kreatywność. Uczniowie przebrali się w strój malarza artysty i malowali na płótnie wspólny obraz. Każdy domalowywał na płótnie dowolny element. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i każdy z nich mógł wczuć się w rolę prawdziwego artysty.

3.06.2024 r.- ciekawa lekcja

W dniu 3.06.2024 r. na zajęciach FOS uczniowie klasy II B SPdP rozmawiali o różnych zainteresowaniach, między innymi o akwarystyce w ujęciu hobbystycznym.Jeden z uczniów ma w domu akwarium, opowiedział więc w jaki sposób należy dbać o rybki, jak czyścić akwarium. Uczniowie w swoich wypowiedziach nawiązywali do oglądanych podczas wycieczki akwariów w opolskim ZOO. Natomiast na zajęciach rozwijających kreatywność, sami zrobili akwarium z pudełek po butach. A jaki efekt? Widać na zdjęciach.

Festyn rodzinny- "Powitanie lata"

W piątek 14 czerwca w budynku szkoły przy ul. Książąt Op. odbył się Festyn Rodzinny- Powitanie lata. Uczniowie naszej szkoły mięli w ten dzień zapewnione ciekawe atrakcje oraz występy. Gościliśmy Fundację dr Clown oraz Zespół Taneczny Fokus. Były również występy gwiazd muzycznych, w które wcielili się pracownicy naszej szkoły. Nasi uczniowie mogli poszaleć również na dmuchańcach, było malowanie twarzy oraz balony z helem. Humory dopisały i wszyscy doskonale się bawili.

Agata Domagała

CZAR PRL - CZYLI ŻYCIE CODZIENNE W PRL"

W naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie z klasy VIII a i VII a uczestniczyli w lekcji historii "Czar PRL - życie codzienne w PRL". Jego celem było przybliżenie młodzieży czasów PRL, zwłaszcza lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z perspektywy zwykłego obywatela, który zmagał się z szarą rzeczywistością, stać w kolejkach z kartką żywnościową w ręku po podstawowe produkty - nasi uczniowie oraz Pani Iza Zima stali akurat w kolejce po oranżadę.
Sala lekcyjna zamieniła się w wehikuł czasu - eksponaty z czasów PRL pochodziły z prywatnej kolekcji nauczycielki. Mieliśmy takie perełki jak: krem Nivea, konserwa turystyczna, paprykarz szczeciński, Prince Polo, draże mleczne, pastylki pudrowe, kwaśne mleko, czy wreszcie podręczniki, książki i komiksy rodem z lat 80. XX wieku.
Uczniowie mieli okazję poczuć smak i klimat dawnych czasów. Zjeść kultowy już przysmak z epoki PRL: chleb z masłem, oraz do wyboru: z solą lub cukrem.
Pograli też z nauczycielkami w karty w wojnę.
Lekcja była urozmaicona przebojami Krzysztofa Antkowiaka oraz Fasolek, uczniowie mogli też obejrzeć fragment programu: 5-10-15.
To była interesująca żywa lekcja historii.
Teresa Podolak

Relacja z przedstawienia pt. „Pomylone bajki”

W czwartek, 13 czerwca 2024 r., odbyła się w Studenckim Centrum Kultury, premiera przedstawienia, pt. „Pomylone bajki”, przygotowana przez członkinie Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych P.S. Człowiek we współpracy z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Aktorzy zabrali Nas w świat bajkowych postaci (m.in. Czerwonego Kapturka, Wodnika Szuwarka, Jasia i Małgosi), które pogubiły się w lesie w chwili, gdy babcia zasnęła podczas czytania książki.
Artyści znakomicie zaprezentowali się licznej publiczności, a ich występ spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widowni. Nic dziwnego, bowiem wykazali się oni dużym scenicznym wyczuciem, doskonałą pamięcią i wielkim zaangażowaniem. Warto wspomnieć, iż spektaklowi towarzyszyła muzyka, budująca wśród widowni ciepły nastrój, która razem ze słowami różnorodnych piosenek tworzyła znakomity efekt.

Wycieczka do Skorochowa

W dniu 03.06.2024 r. uczniowie klas I a, IV f i V c wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Skorochowa. Celem wycieczki były obchody Dnia Dziecka na łonie przyrody. Obchody miały charakter zabawy i aktywnego spędzenia czasu. Były gry i zabawy ruchowe, spacer szlakiem wokół jeziora. Słońce i bryza sprawiły, że poczuliśmy powiew zbliżających się wakacji. Dopełnieniem niezwykłych wrażeń była wizyta w restauracji – konsumpcja frytek, sernika i lodów. Uczniowie miło spędzili czas na świeżym powietrzu i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Agnieszka Reczyńska

Impreza integracyjna z okazji Dnia Dziecka

4 czerwca 2024 roku odbyła się wyjątkowa impreza integracyjna z okazji Dnia Dziecka. Zabawę rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania na boisku szkolnym, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pierwszym punktem programu było spotkanie z dietetykiem klinicznym, panią Karoliną Gadawską. Pani Karolina opowiedziała o swojej pracy, zdrowym stylu życia i zasadach prawidłowego odżywiania, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów. Następnie dzieci czekała wielka niespodzianka - III edycja MasterChef w naszej szkole! Tym razem uczestnicy musieli przygotować rogaliki drożdżowe z nadzieniem. Zapał i zaangażowanie, z jakim podeszli do tego zadania, były imponujące. Kolejną atrakcją były zawody sportowe. Każdy uczeń musiał zaliczyć 10 stacji z różnorodnymi konkurencjami, co dostarczyło mnóstwo emocji i radości. Rywalizacja odbywała się w duchu fair play, a wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałą sprawnością i zaangażowaniem. Na zakończenie na uczniów czekała słodka niespodzianka w postaci waty cukrowej, która była prawdziwym hitem wśród dzieci.
Cały dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Był to czas pełen uśmiechów, wspólnej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia, a przede wszystkim naszym uczniom, którzy swoją energią i entuzjazmem sprawili, że Dzień Dziecka 2024 na długo pozostanie w naszej pamięci.

Organizatorzy: 

Łucja Baron-Świerc, Sabina Polok-Klimek, Lucyna Łazarska, Dawid Kamalski, Paweł Szepielak 

Dzień Mamy i Taty

O, A, E, zaraz powiem Ci, że kocham Cie!” takie słowa piosenki brzmiały na sali gimnastycznej wyśpiewane dla kochanych rodziców przez ich dzieci – uczniów klas I i II. Dużo ciepłych słów, pięknych emocji, łez wzruszenia i gromkich braw – to wszystko zwieńczone zdjęciami z okazjonalną ramką i poczęstunkiem w klasach – tak wyglądały obchody Dnia Mamy i Taty zorganizowane przez wychowawczynie najmłodszych klas z budynku przy ulicy Jana Bytnara „Rudego”.

Karolina Niezgoda, Małgorzata Topolnicka

Spotkanie z alpakami

Pod koniec maja mieliśmy spotkanie uczniów z alpakami. Dzieci były zachwycone możliwością głaskania tych uroczych zwierząt i poznawania ich bliżej. Była to niezwykła okazja do nauki o życiu alpak, ich zwyczajach i o tym jak o nie odpowiednio dbać oraz pokonywania własnych lęków. Dzieci były pełne radości i podekscytowania, a my nauczyciele również mieliśmy możliwość obserwować to niezwykłe połączenie między ludźmi, a zwierzętami. Dziękujemy Moje Alpaki za możliwość takiego wspaniałego spotkania! Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z przymrużeniem oka

                                                                       Agata Wojczyszyn

Pokaz udzielania pierwszej pomocy

28 maja w szkole przy Bytnara Rudego 7 odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, którego organizatorem był pan Dariusz Polak. Ratownicy medyczni przyjechali najnowszą karetką pogotowia jaka znajduje się w zasobach  Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Ratownicy medyczni instruowali  uczniów i pracowników szkoły jak należy udzielać pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i sytuacjach trudnych. Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili ambulans i zapoznali się z jego wyposażeniem. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani słodkim poczęstunkiem. Ratownicy obiecali, że w przyszłym roku również nas odwiedzą.

Dariusz Polak

 

 

Wojewódzki Turniej w Bocce

Zawody odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Prudniku przy ulicy Młyńskiej 1. Organizatorem był Klub Olimpiad Specjalnych Power, Oddział Regionalny Olimpiady specjalne Polska – Opolskie. Naszą szkołę reprezentowało czterech zawodników. Rozgrywki pomiędzy drużynami były bardzo wyrównane więc emocje sięgały zenitu. Nasza reprezentacja w składzie Weronika Pączek, Kinga Lukasczyk, Dawid Stotko, Szymon Palacz zajęli III m-ce. Serdecznie gratulujemy.

Alicja Wyszyńska