Dzień Dinozaura

26 lutego 2024 roku, uczniowie klas 1a i 1b uczestniczyli w integracyjnych zajęciach z okazji Dnia Dinozaura. Były wspólne zabawy dinozaurami, dinozaurowa gimanstyka, piosenki, malowanie farbami i kolorowanie dinozaurowych kolorowanek. Uczniowie przynieśli również swoje maskotki i figurki dinozaurów, więc każdy mógł się pochwalić swoją kolekcją 😊 Wszyscy świetnie się bawili.

Beata Tileczek

 

Wycieczki zawodoznawcze klasy IIB SPdP

W dniu 12.02.2024 r. uczniowie klasy II B SPdP, mieli możliwość zapoznania się z pracą w banku – na czym polega i kto może pracować w tej instytucji. Dowiedzieli się jakie sprawy, jako klienci, mogą załatwić w banku, jakie są rodzaje płatności, czy mogą założyć konto osobiste i czy pieniądze w banku są bezpieczne. Dowiedzieli się również o sposobie korzystania z kart płatniczych oraz jak obsługiwać bankomat. Przypomnieli sobie nominały banknotów. Pracownik banku w ciekawy sposób przybliżył te zagadnienia i odpowiadał na przygotowane przez uczniów pytania.

 

W dniu 16.02.2024 r. uczniowie klasy 4 e-5 d Szkoły Podstawowej oraz II B SPdP, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów. Tym razem temat zajęć poświęcony był dinozaurom. Uczniowie poznali historię życia dinozaurów przedstawioną w książkach oraz oglądali prezentację multimedialną. Dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia tych zwierząt: jaka była ich dieta, waga, wielkość, jak wyglądał ich dzień. Poznali teorię ewolucji według której, dinozaury żyją wśród nas i możemy spotkać je każdego dnia – to ptaki. Uczniowie mieli możliwość narysowania dinozaura według własnego pomysłu i rozwiązywali zagadki – jaki dinozaur ukrył się w jajku. Wszyscy zachwyceni byli dzisiejszymi zajęciami. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia!

 

We wtorek, 21 lutego, uczniowie klasy II B SPdP wybrali się na zajęcia zawodoznawcze na dworzec PKP w Opolu. Podczas tych zajęć zapoznali się z pracą kolejarza oraz maszynisty. Mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami tych zawodów. Dowiedzieli się również w jaki sposób kupować bilet na podróż pociągiem, czy mogą mieć zniżkę w opłatach za bilet i jakie dokumenty do tego uprawniają. Zapoznali się z tablicami informacyjnymi dotyczącymi przyjazdu i odjazdu pociągów oraz z rozkładem jazdy pociągów. Rozmawiali również na temat bezpiecznego zachowania się na dworcu – zwłaszcza na peronie, podczas oczekiwania na przyjazd pociągu - oraz podczas trwania podróży pociągiem.

Stypendium Sportowe

21 lutego 2024 r. podczas uroczystego spotkania Burmistrz Prószkowa wręczył stypendia za osiągnięte wyniki sportowe. W gronie wyróżnionych znalazła się uczennica klasy IIIC - Małgorzata Kapusta, która w 2023 roku reprezentowała naszą szkołę podczas Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. Małgorzata zdobyła brązowy medal we wrotkarstwie na dystansie 2x 100 metrów i indywidualnie VI miejsce na dystansie 300 metrów.

Lekcja biblioteczna – „Kosmos”

20 lutego klasy IVf, Vb, Vc, VIb i VIc wzięły udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 17 w Opolu. Tematem przeprowadzonych zajęć był „Kosmos”. W czasie lekcji uczniowie wysłuchali ciekawego tekstu o gwiazdozbiorach, w którym przewodnikiem była Wielka Niedźwiedzica opowiadająca Małej Niedźwiedzicy, o tym co można zaobserwować na gwiaździstym niebie. Po ciekawej lekturze uczniowie wykonali prace plastyczne tematycznie związane z omawianymi gwiazdami i planetami. Kolejne zajęcia w przeprowadzone w miejskiej bibliotece okazały się bardzo interesujące.

Iwona Kownacka

Cztery pory roku - na wesoło i kolorowo!

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie z klas młodszych (Ia, Ib, IIa, IIb, IIc) realizują cykliczne spotkania. Jest to czas wspólnej zabawy, śpiewania, grania na instrumentach i malowania. Motywem przewodnim jest wybrana pora roku. Pod koniec listopada odbyły się zajęcia dotyczące jesieni. Natomiast 22 II tematem przewodnim spotkania była zima. Zobaczcie sami, w jak różnych aktywnościach mogli uczestniczyć.

Małgorzata Topolnicka

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

W świetlicy ZSS przy ul. Bytnara Rudego odbyły się warsztaty poświęcone tematyce pomocy zwierzętom w czasie zimy. Uczniowie przypomnieli sobie nazwy ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów. Rozmawialiśmy o „ptasiej stołówce” i czekających tam smakołykach. Zamieniliśmy się we wróbelki, które szukają pożywienia. Otrzymaliśmy list od gołębia pocztowego z prośbą o dokarmianie zwierząt w czasie zimy. Dzieci przygotowały kulę z ziarnem dla naszych milusińskich. Poczęstunek znalazł się przy karmniku. Wspólnie obserwowaliśmy zwierzęta, korzystające z ptasiej stołówki.

Beata Górska, Renata Odelska-Kilańska, Anna Krenc  

Dyskoteka karnawałowa w świetlicy

W czwartek 8 lutego w świetlicy szkolnej przy ul. Bytnara Rudego odbyła się dyskoteka z okazji kończącego się karnawału. Na zabawę zaproszono wszystkie dzieci. Tańczyliśmy wspólnie, ale nie brakowało również indywidualnych układów tanecznych, które budziły podziw wśród reszty bawiących się. Tańczyliśmy w kole, formowaliśmy pociąg, który każdy chętny mógł poprowadzić. Nie zabrakło również listy przebojów stworzonej przez dzieci, podczas której każdy mógł zamówić ulubioną piosenkę. Czekamy na równie udaną zabawę za rok…

Anna Krenc, Renata Odelska- Kilańska, Beata Górska 

Kontrowersyjna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

W lutym uczniowie kl.2C, 3D i 3F SPdP razem z wych. E.Rupowską, J.Uchacz, H.Szczepańską odwiedzili Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, w której obejrzeli ,,Wystawę Przedśmiertną’’ Karoliny Wojtas. Ekspozycja jest ciekawa i kontrowersyjna. Łączy fragmenty różnych projektów. Artystka użyła zdjęć – obrazów stworzonych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wywołują one dreszcz emocji, zastanawiają, a nawet przerażają…  „Fotografia staje się obiektem do doświadczania, dotykania, zabawy i strachu”. Twórczyni chciała przybliżyć temat śmierci – swojej śmierci, oswoić odbiorcę z problemem odejścia używając kolorów i - humoru… Nawiązała też do przeżyć z dzieciństwa związanych między innymi ze szkołą, zabawą, dziadkiem, bratem. Po obejrzeniu ekspozycji odbyły się warsztaty, na których uczestnicy wykonali ,,Cyklopa’’ techniką collage. Okazało się, że pomysłów było sporo i wśród społeczności szkolnej również są artyści. Zachęcamy do obejrzenia tych niecodziennych zbiorów.

 K. Furgol, A. Nimpsz, S. Orzech
Hanna Włodarska-Szczepańska

Warsztaty walentynkowe w ZRW

14 luty to Dzień św Walentego- to święto zakochanych, dzień miłości, życzliwości, radości i przyjaźni. Tego dnia podopieczni ZRW uczestniczyli w warsztatach walentynkowych. Było serduszkowe konfetti, stymulacja dłoni w czerwonej masie sensorycznej, wykonanie sensorycznego serca, foto budka i wiele innych atrakcji.

Agata Domagała

Bal Walentynkowo - Karnawałowy

W poniedziałek 12 lutego w szkole przy ulicy J. Bytnara Rudego odbył się bal. Wszyscy uczniowie naszej szkoły bawili się wspólnie na sali gimnastycznej. Duża grupa uczniów i nauczycieli przebrała się w stroje karnawałowe. W przerwach między tańcami przekazywano walentynkowe kartki. W trakcie zabawy odbył się konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe. Na zakończenie wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu walentynkowego. W szkole podstawowej super walentynki trafiły do Marty i Szymona z klasy IV b, a w szkole przysposabiającej do pracy do Małgorzaty z klasy III C i Marcina z klasy II C. Ten dzień był bardzo udany. Wszyscy uczniowie i nauczyciele dobrze się bawili i wyszliśmy z sali z uśmiechami na twarzy.

Napisały: Kinga z klasy IA, Małgorzata z klasy IIIC i Julia z klasy IIIE

Niech żyje bal!!!

Czerwone serca, serduszka i piosenki

Dzisiejszy dzień był pełen emocji. Uczniowie klas młodszych (Ia, Ib, IIa, IIb, IIc) spędzili czas ze swoimi Dziadkami. Wszystko zaczęło się o godzinie 10.00 w budynku przy ulicy Bytnara Rudego. Uczniowie przygotowali kilka niespodzianek dla zaproszonych gości - wykonali akompaniament do piosenki na instrumentach, zatańczyli i zaśpiewali. Nie zabrakło też wspólnego tańca z Dziadkami, przepięknych życzeń i drobnych upominków. Na koniec był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Choć Dzień Babci i Dziadka już dawno jest za nami, to nigdy nie jest za późno, by Im powiedzieć, jak ważni i kochani są.

Małgorzata Topolnicka