Rok szkolny 2023/2024 zakończyliśmy tanecznym krokiem

Rok szkolny 2023/2024 zakończyliśmy tanecznym krokiem i w taki również sposób rozpoczęliśmy upragnione wakacje, a to dzięki zaangażowaniu niemałej grupy nauczycieli, którzy odkryli talent artystyczny w dość dużej grupie uczniów, zarówno szkoły podstawowej jak i szkoły przysposabiającej do pracy. W dniu zakończenia roku szkolnego było więc wesoło i radośnie, ale też nie zabrakło również chwil uroczystych i poważnych: tuż po odśpiewaniu hymnu społeczność szkolna uczestniczyła we wręczeniu świadectw ukończenia szkoły absolwentom oraz podziękowań i listów gratulacyjnych rodzicom, wręczeniu dyplomów za udział w akcjach prowadzonych w szkole, aktywność sportową. Wicedyrektor w swoim wystąpieniu odwołała się do licznych wydarzeń, uroczystości, konkursów, zawodów, które urozmaicały codzienność włożoną w ramy planu lekcji i zajęć, a które wnosiły wiele radości, a przede wszystkim uczyły współpracy, komunikacji, planowania, dokonywania wyborów. Podkreśliła, iż przyglądając się im, uczestnicząc w nich, komentarz nasuwał się jeden „wspólna praca – popłaca”. Skierowała słowa podziękowania do Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i pracowników obsługi za rok wytężonej pracy i współpracy, wysiłek, kreatywność i zaangażowanie. Gratulowała sukcesów – tych wielkich i małych oraz życzyła wszystkim udanego, pełnego słońca i pozytywnych wrażeń - a przede wszystkim bezpiecznego - wypoczynku.

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Cała społeczność szkoły przy ulicy Książąt Opolskich 21 czerwca 2024 roku o godzinie 8.30 zebrała się w sali gimnastycznej by uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał dyrektor Marek Wróbel, który pogratulował uczniom oraz zebranym rodzicom osiągnięć w roku szkolnym 2023/2024. Życzył wszystkim bezpiecznych wakacji. Absolwenci szkoły oraz uczniowie, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem, odebrali je z rąk Pana Dyrektora. Nie sposób również nie wspomnieć o rodzicach, którzy za swoje zaangażowanie na rzecz szkoły otrzymali podziękowania. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym przez panią wicedyrektor zakomunikowaniem ważnej informacji, że „Mamy wakacje !!!”, co zostało przyjęte przez uczniów bardzo entuzjastycznie. Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji !!!

Łucja Baron - Świerc

Dzień Dziecka - Dzień Sportu

 Dzień Dziecka w ZSS przy ul. Bytnara Rudego jest także Dniem Sportu, który tradycyjnie spędzamy na wesoło, aktywnie, zdrowo i sportowo. Organizatorzy przygotowali w sali gimnastycznej wiele ciekawych zabaw z elementami rywalizacji. Uczniowie z poszczególnych klas mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności ruchowych podczas wyścigu rzędów w konkurencjach rekreacyjno- sportowych np. bieg z pokonaniem przeszkód, rzuty kulkami z gazet do celu , toczenie piłek, nakładanie kółek na pachołek, przenoszenie ping ponga na łyżce, jazda na platformie, wyścig z pudłami kartonowymi i hula hop. Wynik w tych pojedynkach nie był najważniejszy, liczyła się dobra zabawa. Każdy miał okazję uczestniczyć w rywalizacji sportowej i wykazać się celnością, szybkością, zwinnością. Za aktywny udział i zaangażowanie wszyscy uczestnicy otrzymali medale. Dużą atrakcją dla uczniów w ogrodzie szkolnym było puszczanie olbrzymich baniek mydlanych. Po aktywności ruchowej był czas na relaksację. Obchody Dnia Dziecka i Dnia Sportu w naszej szkole zakończyła dyskoteka z udziałem wszystkich uczniów, których na zakończenie imprezy poczęstowano słodkościami. Przygotowane atrakcje zapewniły udaną zabawę.

Alicja Wyszyńska

                                                                                                                                     

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w ZRW

W dniu 20.06.2024 r. zespoły rewalidacyjno- wychowawcze podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego żegnały szkołę i powitały długo wyczekiwane i w pełni zasłużone wakacje. Podczas spotkania uczestnicy zespołów wraz z rodzicami wspominali cały rok intensywnej i ciężkiej pracy. Były momenty wzruszeń, radości i podziękowań. Wszystkim uczniom, uczestnikom zajęć i pracownikom szkoły życzymy zdrowych, bezpiecznych, pełnych wypoczynku wakacji.
Anna Szepela

WIOSENNE WYPRAWY

W tym roku szkolnym w SPdP wiosna obfitowała w różne ciekawe wydarzenia.

  1. 23 kwietnia 2024r. uczniowie klas II C, lllD i lllF SPdP razem z p. E.Rupowską, J.Bek, H.Włodarską – Szczepańską udali się do Krasiejowa. Spacer po parku, w którym można zobaczyć nie tylko modele dinozaurów żyjących miliony lat temu w różnych zakątkach świata, ale prawdziwe kości odkopane na tym terenie, pozwolił wyobrazić sobie jak różnorodne to były zwierzęta pod względem wielkości, wyglądu i wymagań pokarmowych.
  2. 6 maja 2024 r. uczniowie klas lllD i lllF SPdP razem z wychowawczyniami p.J.Uchacz, p.H.Włodarską - Szczepańską wybrali się do Muzeum Wsl Opolskiej. Spacer po wiejskich ogródkach i chatach sprzed 100-200 lat to przeniesienie się w czasie do okresu który jedynie możemy sobie wyobrazić lub widzieliśmy w filmach.
  3. 21 maja 2024r. uczniowie klas II C, III F i III D razem z wychowawczyniami p.E.Rupowską, p. J.Uchacz i p.H.Włodarską – Szczepańską pojechali do Poręby w okolice Góry sw. Anny, gdzie znajduje się gospodarstwo pani Karoliny.

Właścicielka prowadzi w nim hodowlę alpak. Są to niezwykle ładne i spokojne zwierzęta. Uczniowie mieli okazję wyprowadzać je na spacer i karmić marchewką i jabłkami. Wzięli także udział w warsztatach, w czasie których wykonali szmaciane lalki – motanki - z użyciem wełny z alpak.

  1. 27 Maja 2024 r uczniowie klas:IIIF i IIID wybrali się do biblioteki na lekcje poświęconą higienie. Na zajęciach bibliotecznych dowiedzieli się także jak ludzie zachowywali higienę dawniej i dziś oraz jakich przyborów używali do jej utrzymania. Oglądali ciekawe a także dowcipne książki związane z tą tematyką.

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z WYCIECZEK.

Hanna Włodarska-Szczepańska

Zajęcia WF na basenie

Uczennice PDP ostatni raz w tym roku uczestniczyły w zajęciach WF na pływalni Wodna Nuta. Dziewczęta doskonaliły swoje umiejętności pływania wybranymi stylami pływackimi, pływania ze sprzętem lub z asekuracją oraz nurkowania. Każde zajęcia kończył relaks z masażem w solance. Wyjazdy na basen oprócz rozwinięcia umiejętności pływackich rozwinęły kompetencje społeczne, ksamodzielność i zaradność.

Beata Rogóż - Bogucka

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „KLASA W TERENIE”

W minionym roku uczniowie klasa IVe i Vd wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie „KLASA W TERENIE”, który był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i trwał od 1 października 2023 do 31 maja 2024 r. Jego głównym celem było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu poprzez obserwację, doświadczanie i kreowanie myślenia. W projekcie wzięło łącznie udział 75 965 uczniów i 5 197 nauczycieli z całej Polski.

Poza warunkami formalnymi związanymi z przystąpieniem do projektu, uczestnicy musieli wybrać minimum 5 zadań z 10 proponowanych przez organizatorów.

Nasz zespół zrealizował 6 następujących zadań:

  • „Obserwacja przyrody”, dzięki któremu, poza obserwacją przyrody, nazbieraliśmy jesienne dary natury i stworzyliśmy z nich tor sensoryczny,
  • „Plastyka w terenie”, w trakcie którego malowaliśmy kasztanami i farbami sensoryczne obrazy,
  • „Zabawa w przyrodników”, w ramach którego sadziliśmy cebulki kwiatów,
  • „Mini zielnik” stworzony z wiosennych roślin,
  • „Wyjście w ciekawe miejsce”, którego efektem była wycieczka do ZOO,
  • „Obserwacja chmur”, która zamknęła nasz projekt, a na nadodrzańskim deptaku powstał upamiętniający to rysunek wykonany przez naszych ucznió

Zapraszamy do galerii zdjęć z projektu.

Lucyna Łazarska i Paweł Szepielak

Projekt „ Trzymaj Formę” realizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu 

To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Cel główny:

poprawa sposobu odżywiania uczniów i zwiększenie aktywności fizycznej.

Cele:

1. Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.                                   

2. Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.

3. Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia.

4. Propagowanie zdrowego trybu życia.

5. Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz na zawodach sportowych.

Każdy chce żyć długo i szczęśliwie. Jest na to prosty sposób. Celem projektu „Trzymaj formę” było poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. W projekcie brało udział  dwie klasy:  3 A SPdP 3 B SPdP, które poznały jak właściwie się odżywiać, dbać o higienę osobistą i higienę otoczenia, a także uprawiać sport. Uczniowie poznali piramidę zdrowego żywienia. Tym samym poznali jak utrzymać swój dobrostan.  Poznaliśmy zawartość składników produktu spożywczego: dodatki do żywności, które samodzielnie nie są przeznaczone do spożycia – dodane do produktu wpływają na jego trwałość, konsystencję, barwę, zapach lub smak.

Wybraliśmy się do sklepu, aby czytać etykiety na produktach żywnościowych, i wybierać te  które mają najlepszy skład. Nadto uczyliśmy się jak nie marnować żywności. Wykonywaliśmy posiłki wykorzystując zioła i popularne chwasty; królową wszystkich ziół- pokrzywę. Z niej piliśmy pyszny ekologiczny sok i sporządzaliśmy pesto. Sporządzaliśmy też inne zdrowe soki. W ramach promowania aktywności braliśmy udział w Szkolnym Dniu Dziecka na sportowo. Uczniowie chętnie wychodzili na spacer na siłownię plenerową oraz ćwiczyli na maszynach, tym samym utrzymywali swoje ciało w sprawności. Podkreślaliśmy, iż systematyczna dbałość o nie, zapewni nam zdrowie i sprawne funkcjonowanie. Bardzo ważnym elementem było uświadomienie uczniom potrzeby aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie. Uczniowie dodatkowo dbali o Naszą Planetę Ziemi poprzez akcję sprzątania świata. 

Wydarzenia klasa II B SPdP

12.04.2024 – biblioteka

W dniu 12.04.2024 r. uczniowie klasy II B SPdP oraz 4 e – 5d SP uczestniczyli w kolejnej lekcji bibliotecznej w MBP przy ul. Minorytów w Opolu. Tym razem, tematem zajęć było „Słowo i obraz – o ilustracjach w książkach dla dzieci”. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o sławnych ilustratorach, między innymi o Janie Szancerze, oglądali książki z pięknymi kolorowymi ilustracjami. Mieli również możliwość wykonania własnej ilustracji do przeczytanego przez panią bibliotekarkę fragmentu książki.

17.05.2024 r. – biblioteka

W dniu 17.05.2024 r. w stałym składzie – uczniowie klasy II B SPdP oraz klasy 4e – 5d SP mieli przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej w MBP przy ul. Minorytów w Opolu. Temat zajęć był bardzo ciekawy – „Tajemnice i zagadki – poznajemy słynnych detektywów literackich”. Okazało się, że uczniowie czytają książki o tematyce detektywistycznej. Znany jest im między innymi detektyw Pozytywka i Sherlock Holmes. Uczniowie poznali metodę zbierania odcisków palców i przeprowadzali ciekawe doświadczenia, odczytywali zaszyfrowaną wiadomość. Stwierdzili, że praca detektywa jest interesująca.

20.05.2024 r. – ciekawa lekcja

W dniu 20.05.2024 r. na zajęciach FOS uczniowie klasy II B SPdP, poznawali postać sławnego malarza – Jana Matejki. Oglądali prezentację multimedialną, zdjęcia obrazów mistrza. Poznawali również obrazy malarzy współczesnych. Kontynuację tych lekcji stanowiły zajęcia rozwijające kreatywność. Uczniowie przebrali się w strój malarza artysty i malowali na płótnie wspólny obraz. Każdy domalowywał na płótnie dowolny element. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i każdy z nich mógł wczuć się w rolę prawdziwego artysty.

3.06.2024 r.- ciekawa lekcja

W dniu 3.06.2024 r. na zajęciach FOS uczniowie klasy II B SPdP rozmawiali o różnych zainteresowaniach, między innymi o akwarystyce w ujęciu hobbystycznym.Jeden z uczniów ma w domu akwarium, opowiedział więc w jaki sposób należy dbać o rybki, jak czyścić akwarium. Uczniowie w swoich wypowiedziach nawiązywali do oglądanych podczas wycieczki akwariów w opolskim ZOO. Natomiast na zajęciach rozwijających kreatywność, sami zrobili akwarium z pudełek po butach. A jaki efekt? Widać na zdjęciach.

Festyn rodzinny- "Powitanie lata"

W piątek 14 czerwca w budynku szkoły przy ul. Książąt Op. odbył się Festyn Rodzinny- Powitanie lata. Uczniowie naszej szkoły mięli w ten dzień zapewnione ciekawe atrakcje oraz występy. Gościliśmy Fundację dr Clown oraz Zespół Taneczny Fokus. Były również występy gwiazd muzycznych, w które wcielili się pracownicy naszej szkoły. Nasi uczniowie mogli poszaleć również na dmuchańcach, było malowanie twarzy oraz balony z helem. Humory dopisały i wszyscy doskonale się bawili.

Agata Domagała

CZAR PRL - CZYLI ŻYCIE CODZIENNE W PRL"

W naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie z klasy VIII a i VII a uczestniczyli w lekcji historii "Czar PRL - życie codzienne w PRL". Jego celem było przybliżenie młodzieży czasów PRL, zwłaszcza lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z perspektywy zwykłego obywatela, który zmagał się z szarą rzeczywistością, stać w kolejkach z kartką żywnościową w ręku po podstawowe produkty - nasi uczniowie oraz Pani Iza Zima stali akurat w kolejce po oranżadę.
Sala lekcyjna zamieniła się w wehikuł czasu - eksponaty z czasów PRL pochodziły z prywatnej kolekcji nauczycielki. Mieliśmy takie perełki jak: krem Nivea, konserwa turystyczna, paprykarz szczeciński, Prince Polo, draże mleczne, pastylki pudrowe, kwaśne mleko, czy wreszcie podręczniki, książki i komiksy rodem z lat 80. XX wieku.
Uczniowie mieli okazję poczuć smak i klimat dawnych czasów. Zjeść kultowy już przysmak z epoki PRL: chleb z masłem, oraz do wyboru: z solą lub cukrem.
Pograli też z nauczycielkami w karty w wojnę.Lekcja była urozmaicona przebojami Krzysztofa Antkowiaka oraz Fasolek, uczniowie mogli też obejrzeć fragment programu: 5-10-15.
To była interesująca żywa lekcja historii.

Teresa Podolak

Relacja z przedstawienia pt. „Pomylone bajki”

W czwartek, 13 czerwca 2024 r., odbyła się w Studenckim Centrum Kultury, premiera przedstawienia, pt. „Pomylone bajki”, przygotowana przez członkinie Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych P.S. Człowiek we współpracy z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Aktorzy zabrali Nas w świat bajkowych postaci (m.in. Czerwonego Kapturka, Wodnika Szuwarka, Jasia i Małgosi), które pogubiły się w lesie w chwili, gdy babcia zasnęła podczas czytania książki.
Artyści znakomicie zaprezentowali się licznej publiczności, a ich występ spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widowni. Nic dziwnego, bowiem wykazali się oni dużym scenicznym wyczuciem, doskonałą pamięcią i wielkim zaangażowaniem. Warto wspomnieć, iż spektaklowi towarzyszyła muzyka, budująca wśród widowni ciepły nastrój, która razem ze słowami różnorodnych piosenek tworzyła znakomity efekt.