MUZYKA LUDOWA NASZEGO REGIONU – skarb nr 7
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
Podczas realizacji kolejnego zadania projektu edukacyjnego "W skarbcu Polski" naszą szkołę odwiedził zespół ludowy "Krzanowiczanki", który promuje muzykę Śląska Opolskiego. Grupa działa pod tą nazwą od 1995 roku. Skład „Krzanowiczanek” stanowią w większości panie, ale wbrew nazwie nie brakuje w nim również panów, którzy przygrywają na różnych instrumentach. Podczas spotkania zostało zaprezentowanych kilka piosenek z bogatego repertuaru zespołu. Występ został nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Następnie do wspólnego śpiewania dołączyli wszyscy uczestnicy, razem zaśpiewano piosenkę pt. "Poszła Karolinka..." oraz "Wedle drogi oset". Wizytę zakończyło odśpiewanie popularnej ludowej przyśpiewki pt. " Jak jo chodził do szkoły". Spotkanie stało się świetną okazją do przypomnienia i zaśpiewania piosenek regionalnych oraz pielęgnowania kultury Śląska Opolskiego.
Znani i zasłużeni Opolanie – zdobycie kolejnego skarbu
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
Pierwszy dzień wiosny uczniowie spędzili w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie uczestniczyli w zajęciach poświęconych znanym i zasłużonym obywatelom Opolszczyzny. Nasze województwo jest najmniejsze spośród wszystkich, jednak mimo tego, to właśnie stąd wywodzi się wiele wspaniałych osobistości, których kariery od dawna znane są poza granicami naszego kraju. Wśród nich jest sporo naukowców, artystów, polityków oraz sportowców. W trakcie zajęć uczniowie poznali historię życia i działalności Karola Musiała oraz Jerzego Grotowskiego. Zapoznali się z twórczością słynnego pisarza Remigiusza Mroza, działaczką polityczną i społeczną Dorotą Simonides oraz malarzem i grafikiem Bolesławem Polnarem. Nie zabrakło również znanych postaci ze świata sportu, w tym m.in. wicemistrza olimpijskiego, kolarza szosowego Joachima Halupczoka, który uważany jest za legendę polskiego kolarstwa.
Po zakończeniu zajęć w bibliotece uczniowie udali się w miejsca, gdzie znajdują się pomniki oraz tablice sławnych i uhonorowanych obywateli naszego miasta i województwa.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji z realizacji tego zadania projektowego.
LEGENDY I PODANIA O MIEŚCIE OPOLU - zadanie projektowe nr 2
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
W poznaniu historii miasta i regionu pomogły nam przekazy ludowe, z którymi młodzież naszej szkoły miała okazję zapoznać się realizując kolejne zadanie projektowe. Uczniowie, czytając kolejne opowieści, szukali odpowiedzi na pytania: ile prawdy kryją w sobie legendy oraz co z przeszłości przetrwało do dzisiejszych czasów?
Spotkanie rozpoczęliśmy od historii opowiadającej o pobycie w Opolu świętego Wojciecha, który ewangelizował okoliczną ludność. Następnie wysłuchaliśmy podania o księżniczce Ofce zamkniętej w Wieży Piastowskiej. Kolejno poznaliśmy legendę – związaną z postacią księcia Kazimierza I i jego żoną, bułgarską księżniczką Violą – o tym, jak powstały mury miejskie w Opolu. Dalej zagłębiliśmy podania: o czarnym psie i o Utopcu, który porwał małego Piastowicza. Na koniec odczytaliśmy opowieść o Bartniku Radosławie i okolicznościach powstania herbu Opola.
W drugiej części spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne – ilustracje - będące symbolicznym przedstawieniem poznanych legend o Opolu.
MOWA ŚLĄSKA – zdobyliśmy kolejny skarb!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
9 stycznia br. uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych pod hasłem: „Słownik polsko-śląski”. Celem zajęć było zapoznanie się z gwarą śląską, która jest wyjątkowo bogata i różnorodna. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali nagrań bajek prezentowanych w mowie śląskiej oraz zapoznali się z podstawowym słownictwem śląskim, wykorzystując do tego platformy multimedialne oraz materiały publikowane przez Instytut Śląski. Największą atrakcją spotkania był gość specjalny – pan Tomek Polok, który na co dzień wspaniale posługuje się gwarą śląską i zechciał zaprezentować uczniom swoje umiejętności odczytując fragmenty Biblii Ślązoka, autorstwa Marka Szołtyska. Podsumowaniem zajęć było wykonanie słownika polsko-śląskiego, z którego uczniowie będą mogli w każdej chwili skorzystać chcąc rozwijać swoje umiejętności językowe.
Śląskie stroje
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
16 listopada 2023 roku w budynku szkoły przy ulicy Książąt Opolskich odbyły się warsztaty etnograficzne, których celem było zapoznanie uczniów ze strojem ludowym Śląska Opolskiego.
Warsztaty przeprowadzała przesympatyczna pani Beata z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która wystąpiła przed uczniami w tradycyjnym śląskim stroju ludowym. W trakcie spotkania kolejno zostały przedstawione najważniejsze elementy stroju. Uczniowie nie tylko mogli dokładnie przyjrzeć się poszczególnym częściom ludowego ubrania, ale także przymierzyć niektóre z nich. Dziewczęta ozdabiały swoje głowy kwiecistymi wiankami, zaś chłopcy zastanawiali się, która jakla byłaby dla nich najstosowniejsza.
Zwieńczeniem warsztatów było wykonanie pracy plastycznej pt. Szfarno Dzioucha, podczas której uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą oraz własną inwencją twórczą.
.
Zadanie projektowe nr 6 – Śląskie specjały
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
Realizację kolejnego zadania projektowego rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Co jemy na Śląsku Opolskim?”. Dowiedzieliśmy się, że kuchnia Śląska Opolskiego to mieszanka wpływów polskich, niemieckich, czeskich oraz kresowych. Przybywający na Śląsk Opolski przez setki lat napływowi mieszkańcy przywozili ze sobą różnorodne receptury oraz przyprawy. Ze względu na wielokulturowość regionu nasza kuchnia jest niejednorodna. Jednak jako danie regionalne królują rolady wraz z kluskami i modrą kapustą. Na pierwsze danie podawana jest zawsze nudelzupa (rosół z makaronem), a na deser szpajza cytrynowa (lekka pianka z jajek, cukru i żelatyny).
Następnie rozpoczęły się praktyczne warsztaty dla uczniów, którzy razem przygotowali danie złożone z klusek śląskich, kapusty i sztuki mięsa z sosem. Na koniec wspólnie zasiedli do wspólnej degustacji przygotowanych dań. Wszyscy byli zgodni, iż była to świetna zabawa, ale również nauka gotowania.
Wycieczka do Łambinowic
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
W dniu 23 października 2023 roku uczniowie klas 7a i 8a zwiedzili Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Mieli okazję poznać historię obozu i życia ludzi, którzy w nim przebywali. Razem z przewodnikiem odwiedzili Stary Cmentarz Jeniecki, Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych oraz baraki jenieckie. Wyjazd był wspaniałą okazją do poznania kolejnego kawałka historii naszego regionu.
Symbole Opolszczyzny – zdobycie pierwszego skarbu!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
18 października br. uczniowie klasy VI a, VIII a oraz VIII b wyruszyli w pierwszą, edukacyjną podróż po Opolszczyźnie. Trasa rozpoczęła się od zapoznania uczestników z mapą Polski przedstawiającą podział na poszczególne regiony etnograficzne. Wyodrębnienie Śląska Opolskiego spośród innych, ciekawych miejsc na mapie naszego kraju, pozwoliło uczniom dokładnie zaznajomić się z obszarem województwa opolskiego.
W kolejnych etapach zajęć uczniowie zaznajomili się ze stolicą Opolszczyzny oraz ważnymi dla regionu miastami. Przeglądając prezentację multimedialną natrafili na ciekawe miejsca naszego regionu. Wiele spośród nich było im już dobrze znanych, jednak pojawiło się też wiele nowych zakątków, które z pewnością będą celem uczniowskich wypraw w niedalekiej przyszłości.
Najważniejszym elementem edukacyjnej podróży w ramach realizacji projektu „W skarbcu Polski” było poznanie symboli Śląska Opolskiego – flagi, godła oraz hymnu. Zaliczenie tego zadania wiązało się z wykonaniem pracy plastycznej i ułożeniem skomplikowanych puzzli. Uczniowie, jak zwykle poradzili sobie z tym zadaniem „śpiewająco” zdobywając tym sposobem swój pierwszy, projektowy skarb.
W skarbcu Polski
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Programy szkolne
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy VI a, VIII a i VIII b przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „W skarbcu Polski”. Innowacja powstała w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „W skarbcu Polski”, a jej głównym celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat Śląska Opolskiego. Od października 2023 r. do maja 2024 r. uczniowie będą wykonywać zadania, dzięki którym poznają historię swojego regionu, najciekawsze miejsca i zabytki, przyrodę Opolszczyzny, regionalną kuchnię, muzykę oraz stroje ludowe. Opiekę merytoryczną nad realizacją innowacji sprawują: Sabina Polok-Klimek, Ewa Wróbel i Łucja Baron-Świerc