„Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi…”

Janusz Korczak

 20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodzony jest na pamiątkę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. W tym wyjątkowym dniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach poświęconych tej tematyce. W trakcie spotkania przypomnieli sobie czym jest prawo, po co są prawa, o czym informują i co zapewniają każdemu człowiekowi. Warsztaty rozpoczęły się od pokazu prezentacji multimedialnej poświęconej dzieciom z różnych stron świata. Uczniowie poznali swoich rówieśników m.in. z Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki. Zobaczyli, jak wyglądają, czym się od siebie różnią, jakie mają tradycje i zwyczaje życia codziennego. Po obejrzeniu prezentacji niespodziewanie w murach szkoły pojawił się wyjątkowy gość – sam Król Maciuś Pierwszy zaszczycił uczniów swoją osobą. Przyjechał wygłosić swój manifest nt. praw dziecka. Podkreślił w nim, że każde dziecko, bez względu na kraj pochodzenia, kolor skóry czy oczu, ma swoje prawa, które muszą być bezwzględnie respektowane przez innych ludzi. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali tego, co miał do powiedzenia ich wyjątkowy gość. Na koniec warsztatów, w hołdzie Królowi Maciusiowi, opracowali własny zbiór praw, wśród których znalazło się m.in. prawo do szacunku, miłości, zabawy, a także prawo do życia w rodzinie i prawo do nauki. Najważniejsze prawa zostały przez uczniów zilustrowane i zaprezentowane na gazetce szkolnej.

Łucja Baron - Świerc i Sabina Polok